Polska to kraj pełen jezior. Tych akwenów wodnych o powierzchni większej od 1 ha jest w naszym kraju około 9000. Najsłynniejszą krainą z jeziorami są oczywiście Mazury. To właśnie tam zjeżdżają żeglarze z całej Polski, by oddawać się swojej pasji. Jednak zanim to zrobią, muszą zdać kurs żeglarski lub kurs motorowodny. Z poniższego tekstu dowiesz się jak to zrobić.

 

Jeziora to bardzo wdzięczne zbiorniki wodne. Są o wiele spokojniejsze niż morze i zdecydowanie mniej zdradliwe. Co nie oznacza, że należy lekceważąco podchodzić do kwestii bezpieczeństwa wypoczynku nad jeziorem. Wręcz przeciwnie, możliwość skorzystania z wielu atrakcji nad tymi akwenami sprawia, że powinniśmy rozsądnie z nich korzystać. Pływanie kajakiem, rowerem wodnym, motorówką czy wreszcie żaglówką – każdy z tych pojazdów wodnych różni się pod względem prowadzenia i niezbędnych umiejętności. Korzystanie z roweru czy kajaku wymaga od nas jedynie założenia kamizelki ratunkowej. Z kolei, by wejść za ster żaglówki niezbędny jest kurs żeglarski. Podobnie jest w przypadku pojazdów silnikowych, czyli motorówek – musimy przejść kurs motorowodny.

 

Kurs motorowodny – najważniejsze informacje

W Polsce większość „fajnych” rzeczy można robić dopiero po skończeniu 18. roku życia. Prawo jazdy, udział w wyborach, wyjście za mąż/ożenienie się, a na gruncie prawa cywilnego, osiągnięcie pełnoletniości wiąże się z pełną zdolnością do czynności prawnych oraz możności bycia podmiotem praw i obowiązków.

Na szczęście, by zapisać się na kurs motorowodny (https://saily.pl/kurs-sternik-motorowodny/) wystarczy mieć ukończone 14 lat. Co więcej, patent na sternika motorowodnego nad Zalewem Sulejowskim uzyskamy w jeden dzień. Będzie to bardzo intensywny dzień, bowiem cały kurs motorowodny składa się z około 3 godzin zajęć teoretycznych i 3 godzin zajęć praktycznych. Ukończony z pozytywnym wynikiem egzamin uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych oraz prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 mil morskich od brzegu, w porze dziennej. Koszt kursu motorowodnego nad Zalewem Sulejowskim to 450 zł.

 

Kurs żeglarski – jak go zrobić?

Jeżeli jednak nie interesuje nas kurs motorowodny i wolimy nad jeziorem spędzać czas spokojniej, rozsądnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kurs żeglarski. Różnica między nim a uzyskaniem patentu sternika motorowodnego jest dość znacząca. Choć w kursie żeglarskim również mogą wziąć udział nastolatkowie (dolna granica to 14 lat), to trwa on zdecydowanie dłużej i jest droższy. Kurs żeglarski to dziewięć dni szkolenia teoretycznego i praktycznego, które przygotuje kursanta do samodzielnego sterowania żaglówką. Jego ukończenie daje nam uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych i prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 mil morskich od brzegu, w porze dziennej.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu