Trekking to popularna i przyjemna forma aktywności fizycznej. Do jej uprawiania potrzebne jest zamiłowanie do wędrówek, odpowiednie nastawienie mentalne oraz kijki trekkingowe.

Trekking to nie tylko górskie wędrówki – jak brzmiała pierwotna definicja tego słowa. Dziś trekking można uprawiać nie tylko po górskich szlakach, ale także w inaczej ukształtowanym terenie. Podstawowa zasada jest taka, że warunki muszą być wymagające. Osłodą są zaś zazwyczaj: bliskość natury i piękne okoliczności przyrody. Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę z tego, że trekking to coś innego niż nordic walking (obecność kijków powoduje, że te dwa sporty często są mylone). Otóż o ile trekking to aktywna wędrówka mająca dużo wspólnego z turystyką, o tyle nordic walking to trening, który ma zaangażować poszczególne partie mięśni i nie musi się odbywać w utrudnionych warunkach. Są też różnice między kijami trekkingowymi a tymi do nordic walkingu. Ważne więc, by tych aktywności ze sobą nie mylić. Czym więc się charakteryzują nowoczesne kije trekkingowe? 

 

Rodzaje kijów trekkingowych

Funkcje kijów trekkingowych to wsparcie, jeśli chodzi o nasze stawy kolanowe i skokowe – np. przy zejściach ze stromych stoków. Zapewniają także stabilne podparcie i służą do „badania" terenu (np. jeśli chodzi o jego grząskość). Dlatego w kijkach trekkingowych ważny jest wytrzymały materiał, z którego są wykonane. Bardzo popularne są kije trekkingowe karbonowe (z włókna węglowego), do których zalet bez wątpienia należy także to, że są lekkie (a więc doskonałe na pieszą wyprawę, gdy mamy ze sobą ciężki plecak). Drugi materiał, z którego warto wybrać kije trekkingowe, to aluminium.

Kijki trekkingowe są jedno-, dwu-, trzy albo czteroelementowe. Oznacza to, że na tyle części można je złożyć, gdy chcemy schować kijki do plecaka. Im więcej segmentów, tym mniejsze kijki po złożeniu. Popularne są też kije trekkingowe teleskopowe, które po prostu skracają się, poprzez wsunięcie ich części. Dla wygody wędrówek i ochrony stawów rąk polecane są też kije trekkingowe z amortyzacją. 

 

Jak dobrać kije trekkingowe

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw kijków do trekkingu i aby pomagały w wędrówce, a nie przeszkadzały, muszą być one dopasowane do użytkownika. Dlatego kupując kijki, należy je dopasować do wzrostu. Kijki teleskopowe mają one duży zakres regulacji długości, natomiast w przypadku zakupu innych kijków trzeba ich długość koniecznie dobrać do wzrostu. Polecana metoda to pomnożenie liczby centymetrów swojego wzrostu przez 0,66 – wynik daje optymalną długość kijków. 

Kije trekkingowe dla dzieci i dla dorosłych to dość szeroka oferta. Wybór odpowiedniego sprzętu jest więc dość łatwy. Dzięki niemu będziemy się cieszyć komfortem użytkowania nie tylko podczas górskich wędrówek. Kije trekkingowe to filar uprawiania tej aktywności, warto też dla pełnego komfortu wypraw zaopatrzyć się również w butelki i bidony turystyczne.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu