Ubezpieczenie turystyczne, ze względu chociażby na swoją nazwę, kojarzy się przede wszystkim z zabezpieczeniem podczas urlopu i wyjazdów wakacyjnych lub wycieczek w trakcie ferii zimowych. To przede wszystkim wtedy sięga się po produkty oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak sytuacji, w których nabycie polisy podróżnej będzie wskazane, jest więcej.

 

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajoznawczy i rekreacyjny

Wakacje w słonecznej Grecji, ferie w austriackich Alpach, majówka w Paryżu, a może jeszcze dalsza, bardziej egzotyczna podróż? Każdy rekreacyjny wyjazd – bliższy lub dalszy – powinien nieść za sobą konieczność wykupienia polisy turystycznej. Nawet na wakacje spędzane w Polsce warto się zabezpieczyć ubezpieczeniem NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczeniem bagażu podróżnego. Bez względu na to, gdzie wybierasz się na urlop, zdecydowanie lepiej mieć ubezpieczenie turystyczne.

Wyjazdy rekreacyjne, zwłaszcza te zagraniczne, będą przebiegały w o wiele spokojniejszej atmosferze, jeśli będziesz miał świadomość, że w razie zachorowania lub doznania urazu będziesz mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, przede wszystkim na finansowe wsparcie. Musisz zdawać sobie sprawę, że leczenie za granicą zwykle bywa o wiele droższe niż to w Polsce. Dlatego ubezpieczenie kosztów leczenia powinno opiewac na dosyć wysoką sumę, aby środki wystarczyły na opłatę wszystkich niezbędnych badań i wizyt. Ryzyko zachorowania jest jeszcze większe teraz – w czasie pandemii. Z tego właśnie powodu ubezpieczyciele rozszerzyli zakres oferowanej ochrony o zabezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19. Na pokrycie kosztów leczenia w związku z zakażeniem możesz liczyć albo w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, albo w ramach osobnej puli środków przeznaczonych właśnie na ten cel.

Opróczubezpieczenia kosztów leczeniaw polisie turystycznej na wyjazd czysto wypoczynkowy, rekreacyjny i krajoznawczy znajduje się zwykle również:

  • ubezpieczenie NNW, z którego zostanie wypłacona rekompensata za uszczerbek na zdrowiu doznany w wyniku wypadku,
  • OC w życiu prywatnym, dzięki któremu to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy spowodujesz szkodę osobie trzeciej,
  • ubezpieczenie bagażu, które zrekompensuje utracone w wyniku kradzieży, pomyłki linii lotniczych czy uszkodzenia w luku bagażowym przedmiotów,
  • assistance, czyli różnorodną pomocą, np. w komunikacji z lekarzem za granicą

 

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do pracy za granicę

Jednak ubezpieczenie podróżne służy nie tylko turystom, ale także osobom, których zagraniczna podróż wiąże się z podjęciem pracy w innym kraju. O ubezpieczeniu turystycznym powinieneś pomyśleć również wtedy, gdy jedziesz w delegację albo do pracy. Niektórzy ubezpieczyciele, jak Aviva czy Warta, pytają w swoich kalkulatorach o to, czy wyjazd jest związany z podjęciem ciężkiej pracy fizycznej/pracy o wysokim ryzyku. Bowiem ubezpieczenie może zapewniać ochronę również w czasie pracy na obczyźnie. Co prawda składka na taki wyjazd prawdopodobnie będzie nieco wyższa niż składka ubezpieczenia podróżnego na wyjazd rekreacyjny, ale z pewnością nie będzie to duża zwyżka, a na pewno nieporównywalna z kwotą, jaką będziesz mógł uzyskać, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z odszkodowania.

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem turystycznym na wyjazd do pracy za granicę, wejdź na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-do-pracy-za-granica/.

 

Ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę szkolną

Wracając do ubezpieczeń na wyjazd rekreacyjny, oprócz bliskich na czas wyjazdów rodzinnych taką polisą warto objąć także dziecko, gdy wyjeżdża na wycieczkę szkolną albo na obóz. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka zapewni mu podobną ochronę, co podczas wyjazdu z rodziną na wakacje. Z racji tego, że dzieci często chorują (czy to po zarażeniu się od rówieśnika, czy po zjedzeniu czegoś niezdrowego), w trakcie podróży może potrzebować wsparcia lekarza, a po doznaniu kontuzji podczas zabawy może być potrzebne także odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Co prawda, szkoła zwykle daje możliwość zakupienia ubezpieczenia grupowego NNW szkolnego już na początku roku, jednak pamiętaj, że nie musisz z niego korzystać, jeśli uznasz, że jego zakres jest niewystarczający. Każdy rodzic ma prawo zawrzeć polisę ubezpieczeniową dla swojej pociechy we własnym zakresie. Mowa tu zarówno o ubezpieczeniu NNW, jak i o polisie turystycznej. A warto to zrobić szczególnie przed wyjazdem dziecka.

 

Ubezpieczenie turystyczne dla sportowców biorących udział w zawodach

Niektóre wyjazdy nie wiążą się typowo z chęcią spędzenia urlopu w innym kraju ani z wyjazdem do ciężkiej pracy. Podróżowanie w różne zakątki świata to właściwie codzienność sportowców biorących udział w różnorakich zawodach. Jeśli wybierasz się na turniej lub inne rozgrywki za granicą, zwykłe ubezpieczenie turystyczne może być niewystarczające. Zawodowego uprawiania sportu ubezpieczyciele zwykle nie obejmują ochroną w ramach podstawowego zakresu polisy turystycznej. W takich przypadkach z pewnością konieczne będzie wykupienie rozszerzenia o wyczynowe uprawianie sportu. Wówczas polisa turystyczna sportowca będzie kompletna i skuteczna.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu