Karpacz to miasto, które oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest zapora w Łomnicy z o długości 105 m, która tworzy nieduże jeziorko zaporowe. Spadająca malowniczymi kaskadami woda z zapory tworzy ciekawe widowisko, na które można patrzeć godzinami. Zapora na Łomnicy znajduje się poniżej ulicy Konstytucji 3-Maja i przebiega przez nią czerwony szlak turystyczny, który prowadzi na wzniesienie Grabowiec. Pojemność nominalna tamy wynosi 540.000 m³.

 

Zapora nad Łomnicą - historia powstania

Każde miejsce ma swoją unikalną historię. Rzeka Łomnica ma bardzo rwący nurt, dlatego uznawana jest za wyjątkowo dziką. Powstała w ramach realizacji przeciwpowodziowego programu, który miał uregulować koryto rzeki Łomnica. Przyczynkiem do realizacji tego projektu budowlanego była katastrofalna powódź z 1897 roku. Wtedy też wezbrana rzeka zniszczyła wiele domów, dróg i dokonała mnóstwo ogólnych zniszczeń, m.in. podmyła nasyp kolejowy. Retencyjna zapora powstała w latach 1910-1915, a jej zadanie miało polegać na zatrzymywaniu wody i rumoszu skalnego niesionego przez rzekę. Powódź Tysiąclecia w 1997 sprawdziła przydatność zapory. Miejsce to ze względu na malownicze położenie stało się centralnym punktem spacerów mieszkańców, jak i turystów.

Nieopodal zbiornika znajdował się kiedyś zakład kąpielowy Alexandrinenbad, klimatyczna kawiarnia oraz muszla koncertowa. Zalew przyciągała spragnionych wodnej rozrywki turystów, którzy wypożyczali kajaki i rowerki wodne. Zimą natomiast urządzano tam lodowisko. W pobliżu wybudowano również niewielkie schronisko Talsperrenbaude z  kilkoma miejscami noclegowymi. Można tam było potańczyć na dancingach, dobrze zjeść i pobawić się na koncercie. W 1949 r. budynek służył łyżwiarzom przygotowującym się do Mistrzostw Polski, później restaurację zamknięto i ponownie otworzono dopiero w 2009 r. Niestety nie na długo, bo obecnie nie ma po niej śladu.

 

zapora lomnica2

Zapora na Łomnicy - jak dojechać?

Jak już zostało ww., zapora w Karpaczu znajduje się poniżej ul. Konstytucji 3 Maja. W jej pobliżu mieści się dolna stacja kolejki górskiej na Kopę. Dotrzesz tam na pewno bez problemu, bez zbędnego błądzenia.

 

zapora lomnica1

Zapora w Łomnicy - szlak turystyczny

Zapora na Łomnicy w Karpaczu znajduje się w bardzo malowniczym miejscu. Kto szuka wypoczynku i pięknych terenów do sesji zdjęciowych, na pewno je tam znajdzie. Przede wszystkim sporo osób korzysta z możliwości pójścia dalej szlakiem czerwonym w kierunku wzniesienia Grabowca. Można nim dojść m.in. do zabytkowej kapliczki Św. Anny, a po drodze zatrzymać się przy kilku punktach widokowych. Warto tez udać się w dalszą drogę innym szlakiem w poszukiwaniu atrakcyjnych widoków.

 

Restauracja Sowiduch - pyszne jedzenie nieopodal Łomnicy

Zapora w Karpaczu to nie jedyna atrakcja turystyczna w okolicy. Jest jeszcze jedno miejsce magiczne – restauracja Sowiduch:https://www.sowiduch.pl/, w którym można odpocząć i rozsmakować się w regionalnej kuchni. Sam wystrój ujmuje każdego turystę, a pyszne jedzenie dopełnia wyjątkowości tego miejsca. Wnętrze restauracji ubrano w historię malowniczego zakątka, jakim jest Karpacz. Na ścianach zostały umieszczone drewniane płaskorzeźby. Pierwszy przedstawiony okres historyczny dotyczy przełomu XIV i XV w. czyli  czas poszukiwaczy złota, srebra czy rud ołowiu. Natomiast trzeci okres dotyczy okresu pasterskiego, kiedy karczowano tereny pod osadnictwo. Tak powstała m.in. Stara Polana, Wilcza Poręba i Krzywa Góra.

Jeśli chodzi o menu, to jest pysznie i po staropolsku. Na pewno nikt nie wyjdzie stad głodny, a dzieci znajdą dla siebie specjalnie przygotowane przysmaki. Maluchy mogą się beztrosko pobawić w kąciku zabaw pod czujnym okiem obsługi restauracji.

Trzeba też wspomnieć o tym, że w restauracji znajduje się regionalny browar, który jest dużą atrakcją turystyczną Karpacza. Piwo warzone jest według lokalnej receptury i podawane jest jedynie gościom tego miejsca. Instalacja do warzenia piwa znajduje się na Sali restauracyjnej, także każdy może podejrzeć, jak wygląda proces warzenia piwa.

To wszystko sprawia, że w Sowiduchu czas płynie niespiesznie i jest wyjątkowo nastrojowy klimat. Po zwiedzaniu okolicznych atrakcji turystycznych, wśród których jest wspominania zapora w Karpaczu oraz długim spacerze, dobre jedzenie i odpoczynek są jak najbardziej wskazane.

Warto przyjechać do Karpacza choćby na weekend, aby zanurzyć się w tym niepowtarzalnym klimacie.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu