Z wielu badań wynika, że Polacy coraz częściej decydują się na pobyt nad jeziorem. Jedni korzystają z pięknych przybrzeżnych krajobrazów, drudzy wolą spędzić ten czas bardziej aktywnie i kreatywnie.

Od kilku lat, w Polsce, notuje się większe zapotrzebowanie na wypożyczalnie wszelkiej maści sprzętu wodnego. Podobnie jak w poprzednich czasach główną atrakcją dla turystów są kajaki, rowery wodne czy też skutery. Po naszych jeziorach pływa również coraz więcej kite surferów oraz łódek czy małych jachtów.

 

Wiatr – sprzymierzeniec i przeciwnik w jednym

Zjawisko wzrostu zainteresowania sportami wodnymi niestety nijak ma się z doświadczeniem osób, które są początkujący. Osoby takie, nie do końca zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie na nich czyha na wodzie. Każdy myśli, że jego to nie dotyczy, dopóki i jego owe niebezpieczeństwo nie dotknie.

Głównym wrogiem wszystkich na jeziorze jest alkohol. To przez niego co roku ginie duża grupa nieodpowiedzialnych osób. Osoby pijące nad wodą stanowią również zagrożenie dla innych uczestników wodnych zabaw. Przestrzegamy by pamiętano, że alkohol jest zabójczy i nie powinno się po nim korzystać ze zbiorników wodnych. Nie wszędzie są ratownicy, którzy pilnują naszego zdrowia i życia, musimy o nie zadbać sami.

Dla jednych to problem, dla drugich błogosławieństwo – wiatr. Głównie tyczy się to osób spędzających czas nad zbiornikami wodnymi. Kite surferzy pojawiają się właśnie wtedy, gdy wiatr jest najsilniejszy. Osoby z dziećmi, kajakarze czy osoby na rowerach wodnych nie są zadowoleni gdy wieje. Jest wtedy chłodniej oraz pojawiają się niewielkie fale, które mogą popsuć całą zabawę.

 

Zanim wyruszysz, sprawdź radar wiatru!

Mało kto, a już na pewno osoby początkujące nie mają pojęcia, że istnieje radar wiatru. Jest to narzędzie online, które wykorzystując dane z różnych stacji meteorologiczno-pomiarowych pokazuje i przewiduje kierunek oraz siłę wiatru na danym obszarze. Jest to świetna opcja dla wszystkich, którzy zapragną odpoczynku i sportu nad jeziorem.

Jednym z takich narzędzi jest radar wiatru na stronie z kilkoma innymi radarami, na przykład opadów czy też burz. Wyżej wspomniana mapa wiatru jest całkowicie darmowa. By korzystać, wystarczy mieć urządzenie wyposażone w stały dostęp do internetu oraz przeglądarkę internetową.

 

O czym jeszcze należy pamiętać nad wodą?

By zapewnić sobie bezpieczny odpoczynek trzeba przestrzegać kilku najważniejszych reguł. Każdy zbiornik wodny posiada swój regulamin, z którym należy się zapoznać. Zalecamy pływać w miejscach strzeżonych przez ratowników, którzy w przypadku zagrożenia podejmą odpowiednie kroku.

Nie można też pływać podczas burzy, bądź mgły, gdy widoczność na wodzie jest ograniczona do kilkunastu, kilkudziesięciu metrów. Po pierwsze dlatego, żeby służby ratownicze mogły nas dojrzeć, a po drugie po to, by na przykład na kogoś nie napłynąć.

Dodatkowym warunkiem dobrej zabawy jest fakt, by nie pływać na czczo. Pływanie na pusty żołądek jest niebezpieczne. Nasz organizm zacznie się buntować po krótkim czasie, zacznie brakować mu energii co może doprowadzić do tragedii.

Mamy nadzieję, że artykuł przyda się każdemu, kto spędza czas nad lub na wodzie.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu