Warmińsko-Mazurskie

Pole bitwy pod Grunwaldem

Pole bitwy pod Grunwaldem to jeden z trzech pomników historii województwa warmińsko-mazurskiego (obok zespołu katedralnego we Fromborku i Kanału Elbląskiego). Status pomnika historii to wyjątkowe wyróżnienie dla danego obiektu. Przyznaje je Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej miejscom o szczególnej wartości, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski. Historyczne zwycięstwo Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy niewątpliwe należy do wydarzeń o dużym znaczeniu dla dziejów Polski. Bitwa pod Grunwaldem była początkiem końca Zakonu Krzyżackiego w Prusach, największego wroga Korony Polskiej w XIV i XV wieku. W XIX w. zwycięstwo grunwaldzie nabrało szczególnego znaczenia – budowało morale i dawało nadzieję Polakom na odzyskanie niepodległości.

Na Polach Grunwaldzkich zobaczymy przede wszystkim monumentalny Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, odsłonięty 1960 r, w 550-tą rocznicę bitwy. Złożony jest on z granitowego obelisku z wykutymi w nim twarzami rycerzy oraz 11 stalowych masztów symbolizujących chorągwie polskie i litewskie. Obok pomnika znajduje się amfiteatr oraz makieta przedstawiająca ustawienie poszczególnych wojsk w czasie bitwy. W Muzeum zaprezentowano wystawy poświęcone historii Zakonu Krzyżackiego w Prusach, podboju ziem pruskich, konfliktom polsko-krzyżackim oraz samej bitwie pod Grunwaldem. Można tu także obejrzeć fragment filmu „Krzyżacy” Aleksandra Forda. Kolejnymi obiektami Muzeum, udostępnionymi do zwiedzania, są ruiny gotyckiej kaplicy pobitewnej wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 r. oraz pozostałości tzw. krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego, wybudowanego w 1910 r., a zniszczonego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Na Polach Grunwaldu zobaczymy też Kopiec Jagiełły, usypany przez harcerzy w 1959 r. w miejscu domniemanego stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły. Warto także zwrócić uwagę na głaz postawiony w prawdopodobnym miejscu śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Ulricha von Jungingena.

Muzeum znane jest z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, która odbywa się co roku w sobotę, w okolicy 15 lipca, daty dziennej bitwy. Przyciąga ona setki rekonstruktorów i tysiące miłośników historii.

Muzeum czynne jest od 10 kwietnia do 30 września w godz. 9.30–18.30. Po Polach Bitwy można spacerować przez cały rok.

Kontakt: tel.: 89 647 22 28, www.muzeumgrunwald.fbrothers.com, bilety: (zwiedzanie z przewodnikiem) normalny – 13 zł, ulgowy – 11 zł.

 Przeglądaj noclegi w tej okolicy

Lokalizacja

Stębark 1, 14-107, Gierzwałd, Poland

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu