newsletter visiton obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Miasto Elbląg

Elbląg to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto województwa warmińsko-mazurskiego (po Olsztynie, stolicy regionu). Słynie z odbudowanego w sposób przemyślany i zgodnie z dawnym charakterem Starego Miasta. W Elblągu możemy wejść na najwyższą wieżę kościelną regionu (katedra Św. Mikołaja), z której rozciąga się przepiękny widok na miasto, Żuławy i Wysoczyznę Elbląską. Aby znaleźć się na najwyższym tarasie widokowym katedry Św. Mikołaja, położonym na wysokości ok. 70 m, trzeba pokonać 366 stopni. Gotycka katedra to Św. Mikołaja (ul. Mostowa 18) to jeden z ciekawszych zabytków Elbląga. Można zobaczyć tu, m.in., wyjątkowe późnogotyckie ołtarze.

Ciekawym reliktem dawnego Elbląga jest Ścieżka Kościelna, wąska uliczka, która niegdyś łączyła kościół Św. Mikołaja z kościołem i szpitalem Św. Ducha (obecnie w jego zabudowaniach mieści się biblioteka). Z dawnych średniowiecznych obwarowań miejskich zachowała się Brama Targowa, przy której ustawiono pomnik Piekarczyka (ul. Stary Rynek 25), legendarnego obrońcy Elbląga z czasów konfliktów z Krzyżakami. Na terenie, gdzie niegdyś stał zamek krzyżacki, znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11). Można tu zobaczyć ciekawe wystawy związane z historią miasta i regionu. Szczególne emocje wywołuje ekspozycja „Elbląg Reconditus”, która w nowatorski sposób opowiada dzieje Elbląga i jego mieszkańców. Jej częścią jest film holograficzny o skomplikowanej historii regionu. Z kolei na północ od katedry Św. Mikołaja w dawnym kościele dominikanów znajduje się obecnie Galeria EL, galeria sztuki i miejsce ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Elbląg to także ważny węzeł szlaków wodnych – można stąd udać się w rejs po Kanale Elbląskim lub po Pętli Żuławskiej. Elbląg to także miasto, gdzie rozpoczyna się, liczący ponad 2 tys. km, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni wybrać się do Bażantarni, zabytkowego parku leśnego, położonego na skraju Wysoczyzny Elbląskiej.

Zimą działa tu stok narciarski – Góra Chrobrego. Do dyspozycji narciarzy są 4 wyciągi orczykowe, w tym dwa o długości 431 i 410 metrów . Trasy są naśnieżane i ratrakowane, a stoki oświetlone. Można tu także uprawiać narciarstwo biegowe, funkcjonuje snowpark o powierzchni 1900m2, jest snowtubbing o długości 120m oraz wypożyczalnia i szkoła narciarstwa i snowboardu. Dla dzieci przygotowano bezpieczną strefę, tzw. przedszkole narciarskie.

Muzeum Archeologiczne w Elblągu, ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11, tel. 55 232 72 73, www.muzeum.elblag.pl, wstęp do nowego pawilonu bezpłatny, a stara część muzeum – normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Wieża katedry w Elblągu – wstęp bezpłatny, czynne od 15 kwietnia do 15 października z wyj. poniedziałków

Elbląg, ul. Bolesława Chrobrego 34, tel. 501 517 738, www.gora-chrobrego.pl

Przeglądaj noclegi w tej okolicy

Lokalizacja

82-300, Elbląg, Poland

Opinie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu