Warmińsko-Mazurskie

Święta Lipka

W niewielkiej, mazurskiej, położonej niedaleko Reszla wsi Święta Lipka znajduje się jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce: nazywana Częstochową Północy Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Miejsce to jest wyjątkowe z wielu względów. Jednym z nich jest historia jej powstania związana z wyrzeźbioną przez przebywającego w kętrzyńskich lochach skazańca, który w podzięce za cud ocalenia umieścił wyrzeźbioną w drewnie Matkę Boską z dzieciątkiem na przydrożnej lipie. Drugim bogactwo przejawiające się w pełnym przepychu wystroju, trzecim fakt, że została ona uznana przez papieża Jana Pawła II za jeden za znakomitszych kościołów na świecie i zyskała miano Bazyliki Mniejszej.

O ile o początkach często zakazanego na terenie dawnych Prus Książęcych kultu maryjnego opowiada legenda i liczne, nieudokumentowane historie cudownych wydarzeń, tak o wyjątkowości mazurskiej „Perły Baroku”, bo tak często nazywane jest świętolipskie sanktuarium, może przekonać się każdy, kto zawita w jego strony. Zarówno wstęp na teren Bazyliki, jak i udział w odbywającej się każdego dnia prezentacji niezwykłych, słynnych na całą Europę organów jest bezpłatny. Dziedziniec, na który droga prowadzi przez ozdobną bramę z I poł. XVIII w., otoczony jest krużgankami na których dachach stoi kilkadziesiąt figur proroków ze Starego Testamentu.. Ilustrująca styl barokowy fasada ozdobiona jest licznymi niszami w których stoją m. in. posągi Matki Boskiej, św. Piotra, św. Pawła, a zwieńczają ją dwie wznoszące się ku niebu, uatrakcyjnione zegarami z 1740 r. wierze. Część wewnętrzna świątyni podzielona jest na 3 nawy w których można odnaleźć nie tylko złocone filary i balustrady, XVIII-wieczną, kolorową polichromię, liczne malowidła i figury świętych, ale i trzypiętrowy ołtarz główny z 1714 r. z przyozdobionym srebrną sukienką i koronami papieskimi poświęconymi przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego obrazem Matki Jedności Chrześcijan, ambonę z początków XVIII w. naprzeciwko której stoi pień lipy ze srebrną figurką Maryi oraz niezwykłe, bo posiadające ruchowe figurki, wykonane w latach 1719- 1721 przez Jana Josua Mesengla z Królewca organy. Ów wyjątkowy wystrój oraz od wieków przybywające w świętolipskie progi pielgrzymki chrześcijan, nie tylko katolików, ale i protestantów, w głównej mierze przyczyniły się do wydania przez Jana Pawła II z 24 lutego 1983 r. nadającego mazurskiej świątyni zaszczytny, bo nadawany wyjątkowym budowlom sakralnym, tytuł Bazyliki Mniejszej.

Dziś Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce to nie tylko miejsce sakralne, ale również kulturalne - na jej terenie organizowane są liczne koncerty, m. in. odbywające się w okresie wakacyjnym „Świętolipskie Wieczory Muzyczne”, które dodatkowo uatrakcyjniają wizytę w tym kojącym duszę i sprzyjającym kontemplacji miejscu, dlatego powinno być odwiedzone

Przeglądaj noclegi w tej okolicy

Lokalizacja

11-407, Święta Lipka, Poland

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu