newsletter visiton obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Zamek Ogrodzieniec

Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a więc w najtrudniejszym do zdobycia przez wrogów miejscu w okolicy, Kazimierz Wielki rozkazał wybudować potężny gród. Przez wieki Zamek w Ogrodzieńcu w Podzamczu, bo o nim mowa, stał on na straży bezpieczeństwa polskich granic. Dziś, choć pozostały po nim tylko ruiny, nadal pełni funkcję obronną: ma za zadanie strzec odwiedzające jego okolice osoby przed nudą i nieznajomością dobrej zabawy. To wokół niego skupione są najciekawsze i będące w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów atrakcje.

Wizyta w ruinach Zamku w Ogrodzieńcu, niezwykle malowniczych pozostałościach po największej warowni leżącej na Szlaku Orlich Gniazd, jest punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika dziejów Polski. Spacer wyznaczoną w obrębie grodu trasą turystyczną pozwala nie tylko zaznajomić się z jego niezwykle ciekawą historią czy nietypową, bo wkomponowaną w skały architekturą, ale również cieszyć oko niezwykłym, jurajskim krajobrazem. Na terenie Zamku odbywa się szereg imprez cyklicznych mających za zadanie w zapierający dech sposób przybliżyć niezwykle ciekawe dzieje naszego kraju. Są to m. in.: organizowany co roku na początku sierpnia Turniej Rycerski, angażujące publiczność pokazy „W rycerskich szrankach”, parady konne: „Skrzydlaci rycerze” i „Lisowszczycy”, „Średniowieczne Atelier” - pokaz mody średniowiecznej i tańców dawnych czy zorganizowane z ogromnym rozmachem „Wrota czasu” podczas których niemożliwe staje się rzeczywistością: wikingowie wymieniają się doświadczeniami z żołnierzami samego Napoleona a dawni mieszkańcy zrekonstruowanego, leżącego ok. 1,5 km od Podzamcza na Górze Birów Grodu Królewskiego zapraszają w swe progi wszystkich złaknionych wiedzy na temat ich toczącego się już 30 tysięcy lat temu życia.

Dla osób, które pragną poczuć ekscytujący dreszczyk emocji, gościnne ogrodzienieckie mury zapraszają po zmroku na cieszące się niesłabnąca popularnością „Wieczory z duchami”. Te nietypowe, pełne grozy spacery skierowane są tylko i wyłącznie do najodważniejszych śmiałków, których nie są w stanie przerazić ani wyłaniające się z lochów zjawy, ani błąkający się po korytarzach Czarny Pies z Ogrodzieńca. Niektórzy powiadają, że tylko podczas organizowanych na zamkowych włościach Nocach Grozy zwanych „Wampiriadami” ciągnąca za sobą brzęczący łańcuch bestia z płonącymi ślepiami w popłochu oddala się od Podzamcza by w pobliskich lasach ukoić nadszarpnięte spotkaniem z najstraszniejszymi postaciami z horrorów nerwy. Bowiem nic tak nie uspokaja szalejących zmysłów jak aktywne spędzanie wolnego czasu, który w ogrodzienieckich okolicach płynie nadzwyczaj sprawnie. Dzieje się tak m. in. dzięki odpowiednio zagospodarowanych, leżących na trasie pieszego Szlaku Orlich Gniazd i Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd Podzamcza terenach będących rajem zarówno dla tych, którzy nie potrafią żyć bez wysiłku fizycznego oraz tych, którzy cenią sobie zabawę na najwyższym poziomie. To właśnie dla takich osób w niedalekiej odległości od ruin warowni otwarto jedyny w swoim rodzaju, składający się z 5 atrakcji: Domu Legend i Strachów, Parku Doświadczeń Fizycznych, Parku Miniatur, Parku Rozrywki i Toru Saneczkowego, kompleks rekreacyjno-rozrywkowy Park Ogrodzieniec. Jest to wyjątkowo uzależniające miejsce, które w doskonały sposób urozmaica pobyt na terenie niezwykle tajemniczej a zarazem gościnnej krainy jaką bez wątpienia jest Jura Krakowsko-Częstochowska.

Przeglądaj noclegi w tej okolicy

Lokalizacja

Zamkowa, 42-440, Podzamcze, Poland

Opinie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu