newsletter visiton obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Jura Krakowsko-Częstochowska

Na południu Polski między dwoma (poza Warszawą) najbardziej rozpoznawanymi w świecie miastami Polski rozpościera się ok osiemdziesieciokilometrowa kraina będąca rajem dla każdego, kto ceni sobie piękno i rekreację na najwyższym poziomie. Jura Krakowsko-Częstochowska, bo o niej mowa, to niezwykle atrakcyjne turystycznie i cieszące się stale rosnącą popularnością miejsce, które jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających amatorów podróży. Jej nazwa sugeruje zarówno okres geologiczny w jakim powstała (środkową część mezozoiku zwaną jurą), cechy charakterystyczne krajobrazu (obecności licznych skał wapiennych, dolomitów, margli oraz jaskiń), jak i położenie geograficzne (między Krakowem - dawną stolica Polski, a Częstochową – jednym z najważniejszych miast Kultu Maryjnego w Europie).

Już w czasach średniowiecznych wiedziano, że Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem niezwykle ważnym dla całej Rzeczpospolitej. To właśnie na jej terenie wybudowano szereg zamków i warowni, które dziś wraz z licznymi ostańcami i jaskiniami tworzą Szlak Orlich Gniazd, pierwszą w kraju, wyznaczoną przez samego Kazimierza Ignacego Sosnowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich krajoznawców i propagatorów turystyki, pieszą trasę turystyczną. Zaczyna się ona w Krakowie by po 163,9 pełnych atrakcji kilometrach skończyć w Częstochowie. Na jego trasie znajdują się m. in.: Zamek w Korzkwi, Zamek w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale, Zamek Rabsztyn, Zamek Smoleń, Zamek Ogrodzieniec, Zamek Bobolice, Zamek w Olsztynie w woj. śląskim. Większość orlich warowni to ciągle rozbudowywane o nowe atrakcje centra rekreacyjno-rozrywkowych mające na celu nie tylko przybliżyć odwiedzającym je osobom swoja historię, ale przede wszystkim zachęcić do ponownej wizyty w ich murach.

Ale Szlak Orlich Gniazd, który w roku 2012 otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski i zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, to nie tylko obiekty wzniesione przez człowieka, ale również te stworzone przez naturę. Zaliczyć do nich można m. in.: wiodąca przez ponad 2100 ha dolinę rzeki Prądnik, Ojcowski Park Narodowy (najmniejszy i jeden z najciekawszych polskich rezerwatów przyrody usytuowany nieopodal spowitego smogiem Krakowa), mierząca ok. 25 metrów wapienna Maczuga Herkulesa, ostaniec o niezwykłym kształcie nazwany Bramą Krakowską, zwiedzana ze świecami Jaskinia Ciemna czy będące centrum wspinaczki jurajskiej Skały Kroczyckie. To na terenie Jury znajduje się powstała w wyniku działań człowieka, dziś zarastająca, ale wciąż będąca największym pokładem występowania piasków śródlądowych w Europie Pustynia Błędowska.

Szlak Orlich Gniazd, choć najbardziej znany, nie jest jedyną trasą turystyczną wiodącą przez obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tuż obok niego przebiega niezliczona ilość ścieżek, zarówno pieszych, jak i rowerowych czy konnych, które mają za zadanie przybliżać podążającym nimi osobom to niezwykłe miejsce. Część z nich skupia się na pięknie jurajskiego krajobrazu snując się między niezliczonymi ostańcami skalnymi i jaskiniami. Niektóre z nich prowadzą do miejsc wyjątkowych, takich jak: zrekonstruowany Gród na Górze Birów w którym można poznać realia średniowiecznego życia, grób Cadyka Dawida Bidermana w Lelowie do którego przybywają Żydzi z całego świata, ruchoma Szopka Olsztyńska autorstwa Jan Wewióra wykonana z lipowego drzewa czy powstały w częstochowskim kamieniołomie Park Miniatur Sakralnych prezentujący najwspanialsze i najbardziej znane świątynie religijne. Jeszcze inne stanowią wyzwanie dla wszystkich amatorów sportów, również tych ekstremalnych i prowadzą nie tylko do licznych punktów wspinaczkowym i torów dla quadów, ale również do takich miejsc jak AndrenaLinaPark w Podzamczu czy Tor Saneczkowy będący częścią Parku Ogrodzieniec. Wszystkie, bez względu na swój cel pokazują, że Jura Krakowsko-Częstochowska jest pod każdym względem miejscemwyjątkowym i powinna stać się celem każdego szanującego się podróżnika.

Przeglądaj noclegi w tej okolicy

Opinie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu