Plebania przy Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie

Miasto
Kontakt ul. Białostocka 12
07-200 Wyszków

Opis

Budowę plebani rozpoczął w latach 90. XIX wieku zasłużony dla parafii ks. proboszcz Józef Szmejter.

Dokończona została przez ks. proboszcza Juliana Dmochowskiego. O wyszkowskiej plebanii głośno zrobiło się za sprawą wydarzeń z 1920 r. czyli czasu Bitwy Warszawskiej. Tutaj 15 i 16 sierpnia kwaterowali członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Julian Marchlewski, Feliks Dzierżyński i Feliks Kohn. Kilka dni później, po wyzwoleniu miasta, na plebani gościli m.in. gen. Józef Haller, Adam Grzymała-Siedlecki, Ferdynand Ruszczyc oraz dyplomata i amb. francuski w RP Jean J. Jusserand. Wydarzenia, które się tu rozegrały opisał w noweli "Na probostwie w Wyszkowie" Stefan Żeromski oraz ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski w pracy „Bolszewicy w polskiej plebanii”. W wrześniu 1939 r. budynek plebani został spalony, ale po wojnie szybko odbudowany. Całość została skanalizowana i zelektryfikowana. 


Ks. Wiktor Mieczkowski (1856-1935) urodził się w Tyszkach-Piotrowie koło Ostrołęki. W 1900 r. został proboszczem w Płońsku. Z wyszkowską parafią związany od 1915 r., gdzie był dziekanem i proboszczem. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. "pozostał na posterunku z ludem” sprawując obowiązki kapłańskie, w sierpniu tego rogu „gościł” na plebanii członków niedoszłego bolszewickiego rządu Polski. Ksiądz ukrył się w trakcie odwrotu bolszewików uciekających z Wyszkowa, na liście czerezwyczajki funkcjonował jako osoba, która miała zostać zabita. Po wojnie z jego inicjatywy powstały pomniki w Rybienku Leśnym i na wyszkowskim cmentarzu upamiętniające obrońców Ojczyzny. Zmarł 13 marca 1935 r. Zgodnie ze swoim życzeniem pochowany w pobliżu mogiły poległych w 1920 r., na pobliskim cmentarzu parafialnym

W 2005 r. na budynku plebanii została odsłonięta tablica o treści "Księdzu proboszczowi kanonikowi Wiktorowi Mieczkowskiemu obywatelom Wyszkowa uczestnikom wojny polsko-sowieckiej 1920 roku ku wiecznej pamięci następnych pokoleń mieszkańcy Wyszkowa. 7 sierpnia 2005 roku". Współcześnie w Starej Plebanii odbywa się szereg wydarzeń związane z historią Wyszkowa. Budynek w 2014 r. wpisany został do rejestru zabytków.

 

 

Źródło: Punkt Informacji Turystycznej http://turystyka.wyszkow.pl/

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wyszków, Mazowieckie
Białostocka 12, 07-200 Wyszków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu