Gmach Rady Powiatowej w Krośnie

Miasto
Kontakt ul. Staszica 2
38-400 Krosno

Opis

Obecna siedziba Prezydenta Miasta a dawna władz powiatowych.

To jeden z piękniejszych w regionie gmachów użyteczności publicznej z czasów autonomii galicyjskiej.

Właśnie na fali zmian zachodzących w Królestwie Galicji i Lodomerii, które zaowocowały ową autonomią, doszło do utworzenia powiatu krośnieńskiego. Pierwsza Rada Powiatu wybrana została w końcu 1868 r., weszli do niej "najwybitniejsi obywatele tak wiejscy jak i miejscy powiatu". Pierwszym prezesem Rady Powiatowej - marszałkiem powiatu został Stanisław Starowiejski, pełniący tę funkcję przez 25 lat. Po jego śmierci przejął ją August Gorayski. 

Za tej drugiej kadencji zgłoszona została inicjatywa zbudowania nowego, reprezentacyjnego gmachu dla Rady Powiatowej. Na drodze licytacji publicznej zakupione zostały dwie parcele, korzystnie położone przy trakcie komunikacyjnym na południe, naprzeciw kościoła OO. Kapucynów, nieopodal poczty i dawnej targowicy miejskiej. Budowę gmachu, wg projektu Oskara Łozińskiego, rozpoczęto po 1901 r., zaś ukończono w 1904 r. 

Pomimo licznych zmian, w tym odzyskania niepodległości i wprowadzenia ustroju socjalistycznego, siedzibą władz powiatowych był ten gmach aż do 1975 r. czyli do kresu istnienia powiatu krośnieńskiego. Po utworzeniu w tymże roku województwa krośnieńskiego, budynek stał się siedzibą władz wojewódzkich i był nią aż do 1986 r. Od 1991 r., po remoncie, stał się siedzibą władz miasta. 

Piętrowy, eklektyczny stylowo budynek, ozdobiony został w elewacji dekoracją sztukatorską, a sam elewację od frontu podwyższa ryzalit. Zdobienia znajdziemy i wewnątrz - w sieni, klatce schodowej i sali narad.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Krosno http://visitkrosno.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Krosno, Podkarpackie
Staszica 2, 38-400 Krosno
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu