Katedra na Wawelu

Miasto
Kontakt Wawel 3,
Kraków

Opis

Wawelska katedra to miejsce spoczynku niezwykłych osobistości, które zapisały się na kartach historii Polski.

To właśnie tu przebywają szczątki królów, poetów, bohaterów narodowych a także patrona Polski świętego Stanisława.

Obecny wygląd katedry to jej trzecia postać. Po pierwszej, budowanej około 1000 roku zostały nieliczne relikty, drugą natomiast zwiedzający mogą zaobserwować przebywając w okolicach krypty św. Leonarda wspartej na ośmiu kolumnach i przy dolnych partiach wieży srebrnych Dzwonów.

Główne wejście od zachodniej strony umieszczone jest między dwiema kaplicami gotyckimi, w których spoczywają polscy władcy (między innymi Władysław Jagiełło czy Kazimierza Wielkiego). Tu także można zobaczyć XVII-wieczna konfesję, czyli baldachimowy ołtarz św. Stanisława, który zawiera jego szczątki a także ołtarz we wschodnim ramieniu ambitu z słynącym z cudów czarnym krucyfiksem, przed którym modliła się święta królowa Jadwiga.

Wizyta w katedrze nie byłaby pełna bez wejścia na wieżę Zygmuntowską, gdzie znajduje się najsłynniejszy (i do roku 2000 największy) w Polsce dzwon nazwany imieniem króla Zygmunta I Starego. Jego głęboki, aksamitny dźwięk (według legend uzyskany dzięki dodaniu srebrnych strun do kotła w którym topiły się metale na jego odlew) zwiastował narodziny i ostatnią drogę królewskich potomków, a dziś usłyszeć go można przy okazji świąt i doniosłych wydarzeń narodowych.

Godziny otwarcia:
01 stycznia - 31 marca
pon.-sob. 9:00-16:00, niedz. 12:30-16:00
 
01 kwietnia - 31 października
pon.-sob. 9:00-17:00, niedz. 12:30-17:00
 
01 listopada - 31 grudnia
pon.-sob. 9:00-16:00, niedz. 12:30-16:00

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
Wawel 3
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu