Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie

Miasto
Kontakt ul. Lipowa 4
30-702 Kraków

Opis

To właśnie tutaj krzyżuje się historia II wojny światowej z życiem codziennym, a życie codzienne z tragedią, która dotknęła cały świat.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera swoją działalność zaczęła dwa lata przed wojną. Jesienią 1939 toku po odebraniu jej trzem żydowskim właścicielom, trafiła w ręce sudeckiego Niemca Oskara Schindlera, który był członkiem NSDAP, a także prawdopodobnie współpracownikiem Abwehry. Oskar dzięki swoim rozległym koneksjom zdobył dla swojej fabryki wiele zamówień, zarówno cywilnych (np. garnki, łyżki), jak i wojskowych (np. menażki, a z czasem również łuski do pocisków), które przyniosły my spory dochód.

Na początku Schindler zatrudniał Żydów ze względów ekonomicznych, gdyż byli darmową siłą roboczą. Jednak z czasem, prawdopodobnie w chwili powstania getta oraz przez brutalne akcje deportacyjne, Oskar uświadomił sobie, że jak dyrektor ma szansę pomóc tym ludziom. Zaczął wydawać żydowskim pracownikom kenkarty, które chroniły ich przed wysiedleniami oraz wywózkami do obozów.

W marcu 1943 roku, po likwidacji getta, Schindler dzięki swoim kontaktom, a także łapówkom, uzyskał zgodę na utworzenie na terenie fabryki obozu pracy w Płaszowie. W wybudowanych przy fabryce barakach zamieszkali jego pracownicy. W taki sposób fabryka stała się bezpiecznym schronieniem dla około 1000 ludzi, w tym starszych, chorych oraz dzieci. Panujące tutaj warunki sanitarne oraz racje żywnościowe były znacznie lepsze nić te w obozie.

Podobóz w Emalii zlikwidowano w chwili, gdy hitlerowcy w obliczu przegranej wojny zaczęli szykować się do ewakuacji. Wówczas Schindler uruchomił fabrykę amunicji w Czechach (dokładniej w Brünnlitz), gdzie zatrudnił „swoich” Żydów, dzięki czemu uratował życie około 1100 osób.

Obecnie w budynku administracyjnym dawnej fabryki naczyń emaliowanych znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Historia Fabryki, a także jej właściciela, Oskara Schindlera oraz losy uratowanych przez niego żydów, jest znana na całym świecie za sprawą filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera” z 1993 roku.

Wstęp na wystawę znajdującą się w dawnej fabryce zalecany jest dla osób w wieku od 14 lat.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
Lipowa 4, 30-702 Kraków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu