Zamek Królewski na Wawelu

Miasto
Kontakt Wawel 5
31-001 Kraków

tel.: 12 422 51 55
e-mail: zamek@wawel.org.pl

Opis

Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce.

Wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości, w roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowujacym cenny zespół obrazów, grafik, rzeźb, takanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują znakomitą i największą w Europie kolekcję namiotów. 

Zbiory Zamku są prezentowane na kulku stałych ekspozycjach, przybliżających wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII. Każdą z wystaw zwiedza się odrębnie. 

Od wiosny do wczesnej jesieni odwiedzjacy mogą ponadto zejść do Smoczej Jamy, wspiąć się na najwyższe poziomy baszty Sandomierskiej, a także wyruszyć z przewodnikiem w trasę plenerową, by poznać dzieje zabudowy wzgórza wawelskiego oraz zrekonstruowane ogrody. Muzeum organizuje również wystayw czasowe i pokazy dzieł sztuki. 

Działania edukacyjne (lekcje muzealne, konkursy, warsztaty plastyczne, wykłady) prowadzone przez pracowników muzeum mają na celu zapoznanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z historią, sztuką i kulturą Zamku w kontekście historii miasta i kraju. 

Wzgórze jest też miejscem licznych koncertów - muzyki synfonicznej, kameralnej oraz przedstawień operowych.

Wzgóze wawelskie jest tym dla Krakowa, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu. Skaliste wzniesienie górujące nad zakolem Wisły już od wczesnego średniowiecza stanowiło siedzibę władzy świeckiej i duchownej, a badania archeologiczne dowodzą obecność człowieka na tym obszarze od epoki paleolitu.

Mieszko I (pan.960-992), pierwszy historyczny władca i twórca polskiej państwowości, obrał Wawel za jedną ze swoich siedzib. Przyjęcie przezeń chrześcijaństwa wprowadziło Polskę w krąg kultury zachodniej. W roku 1000 ustanowiono w Krakowie biskupstwo, a niedługo potem wzniesiono na Wawelu pierwszy kościół katedralny. Szczególny rozkwit przeżywał Wawel w wiekach XIV-XVI, za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Pod rządami królów: Aleksandra (pan.1501-1506), Zygmunta I (pan.1506-1548) i Zygmunta Augusta (pan.1548-1572) przekształcono zbyt ciasny już, gotycki zamek w renesansową siedzbę należącą do najwspanialszych w środkowej Europie. Był to czas niezwykłego rozwoju sztuki i nauk humanistycznych. Po przeniesieniu się króla Zygmunta III Wazy (pan.1587-1632) wraz z dworem do Warszawy w latach 1609-1611, Zamek Wawelski stracił na swym dotychczasowym znaczeniu. Pozostał wszakze jedną z królewskich rezydencji, a w katedrze nadal odbywały sie koronacje i pogrzeby polskich monarchów.

Zamek był wielokrotnie niszczony i garbiony w czasie działań wojennych, m.in. podczas potopu szedzkiego. W roku 1796 przejęty przez Austriaków po ostatni zaborze, został zamieniony w koszary armii austriackiej. 

Z początkiem XX stulecia podjęto monymentalny program odnowy królewskiej siedziby zmieszający do przywrócenia jej dawnej świetności, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono ją w muzeum. 

Oddziały Muzeum Poza Krakowem

Zamek Pieskowa Skała

Zamek jest położony 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. W jurajskim krajobrazie góruje nad malowniczą Doliną Prądnika, ze słynną Maczugą Herkulesa. Początki pieskowej Skały sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego wiodącego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec XIV stulecia zamek przeszedł w ręcej rodziny Szafrańców. Obecny wygląd Pieskowa Skała zawdziecza w znacznej mierze gruntownej przebudowe i rozbudowe, dokonanej około rku 1578 z inicjatywy Stanisława Szafrańca, wojewody sandomierskiego. Powstała wówczas okazała renesansowa rezydencja z dziedzińcem arkadowym i loggią widokową. Bogaty wystrój rzeźbiarski dziedzińca stanowią: galeria naturalistycznych maszkaronów, kartusze z herbami oraz portale. Kolejny Właściciel Michał Zebrzydowski wzniósł w weiku XVII fortyfikacje bastionowe, zamykajace wielki dziedziniec zewnętrzny. Dziś wnętrza zamku mieszczą muzeum eskponujące sztukę europejską.
32-045 Sułoszowa
tel./fax.: 12 389 60 04
e-mail: maczops@poczta.onet.pl
www.pieskowaskala.eu

Dwór w Stryszowie

Stryszowski dwór, położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjonalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec wieku XVI, pierwotnie jako dwór obronny, został przebudowany w połowie XVIII stulecia. Od ponad 40 lat, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, dwór pełni funkcję placówki muzealnej. W jego pomieszczenia prezentowana jest stała ekspozycja "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" oraz organizowane są wystawy czasow. 

 

Każda z naszych ekspozycji zwiedzana jest oddzielnie. Godziny oraz ceny zmieniają się sezonowo, co mogą Państwo sprawdzić tutaj:

http://wawel.krakow.pl/pl/op/96/EKSPOZYCJE-STALE-godziny--ceny 
http://wawel.krakow.pl/en/index.php?op=53 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
Wawel 5, 31-001 Kraków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu