Atrakcje Mamerki

Miasto
Kontakt Mamerki
11-600 Węgorzewo

Opis

Zanim Niemcy w czerwcu 1941 r rozpoczęli akcję „Barbarossa” mającą na celu zajęcie Związku Radzieckiego przygotowali miejsca dowodzenia na czas inwazji

Oprócz kwater Hitlera, Himmlera czy Goringa powstała Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych w Mamerkach. Kwaterze OKH Mauerwald nadano kryptonim „Anna”. Położona nad jeziorem Mamry składała się z trzech części: „Fritz”, „Brigitten- Stadt” i „Quelle”. Całością budowy rozpoczętej w 1940 roku kierowała Organizacja Todt. Podobnie jak przy Wilczym Szańcu kamuflowano prawdziwy cel budowy – prace prowadzono pod przykrywką budowy fabryki chemicznej. Powstało ogółem prawie 250 różnych obiektów rozmaitej konstrukcji – od drewnianych baraków, budynków murowanych po schrony o różnej odporności. Około trzydziestu schronów (w tym typu ciężkiego) zachowało się do dziś w dobrym stanie.

„Quelle” (Źródło) to część kwatery (siedziba kwatermistrzostwa), w której zachowały się najcięższe obiekty, wzmocnione dodatkowym żelbetowym płaszczem po ataku na niemieckie obiekty przemysłowe na wyspie Uznam. Stwierdzono po tych bombardowaniach, że należy wzmocnić dodatkowo najważniejsze schrony kwater wojennych (alianci posiadali bomby o większej skuteczności).

„Fritz” to strefa, w której siedzibę miały osoby ówcześnie najważniejsze dla wojsk lądowych: feldmarszałek Walter von Brauchitsch, generał Halder, generał Guderian, generał Helmuth Stieff (Szef Wydziału Organizacyjnego), którego podkomendnym był Claus Schenk von Stauffenberg. Strefa była też siedzibą szefa Obcych Armii Wschód.

„Miasto Brygidy” to część, która była odpowiedzialna za łączność. Znajdowało się tu centrum łączności, sala chorych, służby pomocnicze sztabu, poczta. W strefie pracowała duża liczba kobiet – stąd nazwa. Dziś w „Mieście Brygidy” znajduje się muzeum z pamiątkami z II wojny światowej, eksponaty związane z rozwojem broni niekonwencjonalnej, stalowa wieża widokowa.

Zwiedzając obiekty OKH Mauerwald (Oberkommando des Heeres) warto mieć ze sobą latarki i około 2-3 godzin czasu. Większość obiektów jest w stanie dobrym – warto zobaczyć je od wewnątrz. 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Węgorzewo, Warmińsko-Mazurskie
Mamerki 1, 11-600 Węgorzewo
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu