Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Miasto
Kontakt ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin

tel.: 91 434 83 11
tel.: 91 434 83 00
tel.: 91 434 83 01
fax.: 91 434 79 84
e-mail: zamek@zamek.szczecin.pl

Opis

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – kolebka historii, którą trzeba zobaczyć.

W jednej z polskich metropolii, głównym ośrodku handlowo-gospodarczym południowego Bałtyku, znajduje się historyczna siedziba władców dawnego Księstwa Pomorskiego. W otoczeniu Odry i w niewielkiej odległości od Morza Bałtyckiego na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie można podziwiać renesansowy zamek rodu Gryfitów – dynastii, która od XII do XVII wieku zamieszkiwała tereny Pomorza Zachodniego.

Za założyciela rodu Gryfitów uważa się księcia Warcisława I, który otrzymał Pomorze Zachodnie jako lenno od króla Bolesława III Krzywoustego. To właśnie książę Warcisław założył na terenach obecnego Szczecina gród słowiański z dworem z drewna. Historia Zamku Książąt Pomorskich wiąże się ściśle z rokiem 1346 i Barnimem III – księciem szczecińskim z tej samej dynastii, który rozpoczął budowę kamiennego zamku i nadał mu pierwotny kształt.

Zamek Książąt Pomorskich ze względu na pożar mający miejsce w XVI wieku, zniszczenia spowodowane walkami i nalotami podczas II wojny światowej był wielokrotnie rozbudowywany i poddawany renowacjom. Powojenne ruiny zamku zostały zabezpieczone, a sam zamek odbudowany.

Przywrócono my dawny, renesansowy wygląd i charakter, aby przywoływał ducha dawnych czasów. Obecnie jest to główny ośrodek kulturalno-rozrywkowy nie tylko samego Szczecina, ale również całego Pomorza Zachodniego. To właśnie w Zamku Książąt Pomorskich odbywają się liczne wernisaże, wystawy sztuki, koncerty i spektakle teatralne. Ale warto go odwiedzić również ze względu na jego zabytkowy charakter.

Zamkowi przywrócono dawną świetność. W salach, które kiedyś tętniły życiem, można zobaczyć renesansowe malowidła na sklepieniach wykończone przepiękną ornamentyką renesansu oraz zabytkowe polichromie, zegar słoneczny czy tablice upamiętniające ważne wydarzenia z życia dynastii Gryfitów. To niezwykłe miejsce dla każdego pasjonata i historii, sztuki i początków kultury słowiańskiej – obowiązkowy punkt wycieczek osób wybierających się na Pomorze Zachodnie.

Źródło: www.zamek.szczecin.pl oraz www.facebook.com/zamek.szczecin

Zdjęcia z kolekcji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, źródło: www.zamek.szczecin.pl oraz www.facebook.com/zamek.szczecin .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Szczecin, Zachodniopomorskie
ul. Korsarzy 34 , 70-540 Szczecin
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu