Ełcka Kolej Wąskotorowa

Miasto
Kontakt ul. Wąski Tor 1
19-300 Ełk

Opis

Ełcka Kolej Wąskotorowa to jedyna tego typu czynna kolejka w regionie Warmii i Mazur.

Została zbudowana w latach 1912-1918 i przez długi czas pełniła bardzo ważną rolę gospodarczą – dowoziła ludzi i towary do i z Ełku.

Nie bez znaczenia był także aspekt militarny w przededniu wybuchu I wojny światowej – kolej dojeżdżała do samej granicy z Rosją. Kolejka jeździła na trasie Ełk-Turowo (ok. 38 km) z odgałęzieniem od Lasków Małych do Zawad (ok. 10 km). Podczas wojny, w 1943 roku, przewieziono Ełcką Koleją Dojazdową około 44 000 ton towarów, głównie roślin okopowych z okolicznych gospodarstw.

W 1951 roku zmieniono szerokość torów z 1000 na 750 mm. W 1991 roku kolej ta została wpisana na listę zabytków. Obecnie kursują już tylko składy turystyczne prowadzone przez lokomotywy spalinowe Lyd 1. Pociągi jeżdżą na trasie Ełk-Sypitki-Ełk w okresie od maja do września i cieszą się olbrzymią popularnością. Po ok. 45 minutach jazdy docieramy do Sypitek, gdzie czeka nas ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz możliwość kupna lokalnych specjalności (ciasta, pierogi, kartacze i wiele innych).

W Sypitkach przy szkole znajduje się plac zabaw dla dzieci. Tuż obok płynie malownicza rzeka Lega. Ełcka Kolej Wąskotorowa organizuje wiele ciekawych wydarzeń z myślą o dzieciach i całych rodzinach, m.in. wycieczki kolejowo-rowerowe. 

Ełcka Kolej Wąskotorowa, ul. Wąski Tor, 19-300 Ełk, tel. 87 610 00 00, bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy (dzieci i młodzież w wieku szkolnym): 10 zł, dzieci do lat 5: bezpłatnie (pod opieką osoby dorosłej).

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Ełk, Warmińsko-Mazurskie
ul. Wąski Tor 1, 19-300 Ełk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu