obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Kanał Elbląski

Miasto
0.00 (0 votes)
Kontakt Elbląg - Ostróda

Opis

Kanał Elbląski zwany dawniej Oberlandzkim (Oberland – Górny Kraj, Prusy Górne) to swoiste połączenie sił przyrody, myśli ludzkiej i wielkiej historii.

Budowniczy kanału Georg Jacob Steenke (architekt, kierownik budowy i inspektor robót w jednym) wykorzystał, oprócz sztucznych odcinków, istniejące jeziora i cieki wodne. Dla pokonania różnicy poziomów wód zaprojektował system śluz i pochylni. Główny odcinek kanału oddano do użytku w roku 1860. Kolejne etapy realizowano do lat osiemdziesiątych XIX wieku. Uzyskano w ten sposób drogi wodne o łącznej długości około 150 km. Połączyły one ze sobą Iławę (j. Jeziorak), Stare Jabłonki (j. Szeląg Mały), Ostródę (j. Drwęckie), Miłomłyn (skrzyżowanie kanałowe) i Elbląg (rz. Elbląg, Zalew Wiślany). Szczególnym zabytkiem hydrotechniki są pochylnie. Pięć takich obiektów pozwala pokonać prawie 100 metrów różnicy wysokości na długości 10 kilometrów. Steenke wykorzystał tu rozwiązania z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Pomiędzy sąsiednimi kanałami o różnej wysokości statek przewożony jest kolejowym wózkiem przez tzw. „suchy grzbiet”. Do napędu użyto siły wody wprawiającej w ruch koło wodne. Koło wodne porusza bębny z olinowaniem ciągnące wózki z jednostkami pływającymi.

W przypadku pochylni Całuny Nowe użyto zamiast koła wodnego bardziej wydajnej turbiny Francisa (pochylnia jest najmłodszą z pięciu - powstała w latach 80-tych - z tego powodu rozwiązanie nowocześniejsze). Przy pochylni Buczyniec działa wspaniałe muzeum poświęcone historii kanału i jego funkcjonowaniu. Żegluga Ostródzko-Elbląska pozwala przeżyć niezapomniany rejs po jedynym dziś w swoim rodzaju kanale na świecie.

Biuro Żeglugi w Elblągu, ul. Wodna 1b, tel. 89 670 92 27, www.zegluga.com.pl

Biuro Żeglugi w Ostródzie, ul. Mickiewicza 9a, tel. 89 670 92 17,  www.zegluga.com.pl

Biuro Żeglugi w Buczyńcu, Buczyniec 1, tel. 89 670 92 28,www.zegluga.com.pl

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Elbląg, Warmińsko-Mazurskie
Elbląg 1, 82-300 Elbląg
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu