Olsztyn i atrakcje

Miasto
Kontakt 10-001 Olsztyn

Opis

Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, to miasto ogród z natury.

Największą aglomeracją województwa warmińsko-mazurskiego, a zarazem jego stolicą, jest rozsławiony w przez „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, Kortowiadę i tramwaje Olsztyn. Miasto to należy i do najintensywniej rozwijających się, i do najbardziej zielonych w Polsce, przez co z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjne dla odwiedzających je osób. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ponad 21 % powierzchni tej metropolii pokrywają lasy, w jej granicach administracyjnych leży 15 jezior i przepływają przez nie 3 rzeki: Wadąg, Kortówka i majestatyczna Łyna (Alna), której nazwa wywodzi się z języka praindoeuropejskiego i w sposób bezpośredni wpłynęła na współczesne, od zawsze występujące obok niemieckiego „Allenstein” (dosłownie „kamień nad rzeką Łyną”), spolszczone miano grodu.

Olsztyn jest stolicą edukacyjną, komunikacyjną i kulturalną całego regionu. To na jego terenie znajdują się największe uczelnie wyższe, w tym usytuowany w najpiękniejszym miasteczku akademickim w Polsce, jakim bez wątpienia jest Kortowo, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, najważniejszy węzeł drogowo-kolejowy północy kraju oraz liczne instytucje kultury, np.: organizujący słynne Olsztyńskie Spotkania Teatralne oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy” Teatr im. Stefana Jaracza, działający od 1953 r. Olsztyński Teatr Lalek, Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Dom „Gazety Olsztyńskiej” czy Muzeum Warmii i Mazur, którego główną siedzibą jest Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. To właśnie wybudowana w XIV w. twierdza jest najstarszym i najważniejszym, choć nie jedynym, zabytkiem usytuowanym w okolicach pięknego, starego miasta. Zamek jest potężną budowlą trzyskrzydłową (dwa z nich są gotyckie, jeden barokowy) chronioną od zachodu przez częściowo zachowany mur. Na ścianie krużganka znajduje się wykonana w 1517 r. przez samego Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna służąca słynnemu Polakowi do wyznaczenia momentu równonocy wiosennej. To jedyny, wykonany i używany przez Kopernika instrument astronomiczny, który zachował się do czasów współczesnych. To dodatkowa atrakcja będąca częścią stałej ekspozycji muzealnej prezentującej sylwetkę administrującego w latach 1516-1521 olsztyńską twierdzą człowieka, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Wewnątrz Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się kwadratowy dziedziniec na którym znajdują się trzy „baby pruskie” (posągi prezentujące postacie ludzkie), wersalski kamień graniczny z 1919 r., nieczynna studnia, pień zniszczonej w 2006 r. przez wichurę 120-letniej lipy oraz usytuowana na międzymurzu kamienna rzeźba „Układ Słoneczny”. To właśnie na nim od 1974 r. odbywają się cieszące się ogromną popularnością Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”. Drugi cykl imprez rozsławiających miasto nosi nazwę „Olsztyńskie Lato Artystyczne”. Festiwal ten odbywa się od połowy czerwca do połowy września w znajdującym się w południowej, oddzielonej groblą części fosy Amfiteatrze im. Czesława Niemena oraz na starówce do której wejścia od zamkowej strony strzeże od 2003 r. siedzący na ławeczce Mikołaj Kopernik. Rola jego jest niezwykle ważna, bowiem na olsztyńskim starym mieście znajduje się wiele godnych uwagi zabytków: Wysoka Brama z fragmentami murów miejskich, będący siedzibą wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny Stary Ratusz, wybudowana w XIV wieku, posiadająca status bazyliki mniejszej katedra pw. św. Jakuba, pochodzący z XIX w. Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, stojący na najstarszym i najsłynniejszym Moście Jana pomnik św. Jana Nepomucena czy znajdujący się nieopodal obelisk w kształcie kamienia upamiętniający kilkugodzinną wizytę Napoleona w lutym 1807 r.

Olsztyn jest jednym z nielicznych polskich miast, które łączą sobie piękno przyrody z tajemnicami historii i nowoczesną myślą architektoniczną, dlatego warto zawitać w jego opisane w bezpretensjonalny sposób przez Zygmunta Miłoszewskiego progi.

Położenie Olsztyna na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, jeden z największych lasów miejskich w Europie, liczne parki oraz kilkanaście jezior w granicach administracyjnych miasta czyni je doskonałą bazą do aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody. Przez miasto przepływają trzy rzeki, a największą z nich jest malownicza Łyna. Na terenie Olsztyna znajdują się także dwa torfowiskowe rezerwaty przyrody – Redykajny i Mszar. Oprócz przyrody miasto może pochwalić się ciekawą historią, sięgającą czasów średniowiecza. Stąd w miejskim krajobrazie dominuje zieleń drzew, błękit wód i czerwień gotyku.

Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie

Monumentalna budowla zamku kapituły warmińskiej robi duże wrażenie. Najstarsze, mieszkalno-reprezentacyjne skrzydło zamku zostało zbudowane w XIV w. To tu w wieku XVI mieszkał Mikołaj Kopernik, pełniąc urząd administratora dóbr kapituły warmińskiej.

Najcenniejszym zabytkiem zamku w Olsztynie jest tablica astronomiczna, która posłużyła Kopernikowi do ustalenia dnia równonocy wiosennej. Jest to jedyny na świecie, zachowany do naszych czasów instrument astronomiczny wykonany własnoręcznie przez wybitnego astronoma. W zamku kapituły warmińskiej zobaczymy także unikatową oryginalną drewnianą więźbę dachową pochodzącą z XIV w. oraz XV-wieczne drewniane hurdycje (średniowieczny element obronny) – jedyne zachowane na Warmii.

Obecnie w zamku w mieści się Muzeum Warmii i Mazur, prezentujące ekspozycje związane z historią miasta i regionu ze stałą wystawą poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W okresie wakacji muzeum organizuje tzw. Czwartki z Kopernikiem – dzień atrakcji dla dzieci ze zwiedzaniem zamku z samym Kopernikiem (aktorem odgrywającym postać astronoma).

Warto wejść na zamkową wieżę, z której rozciąga się ciekawy widok na Olsztyn. Tuż przy grobli łączącej zamek z miastem znajduje się Amfiteatr im. Czesława Niemena, gdzie organizowane są koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Na zakończeniu grobli stoi tzw. ławeczka Kopernika – pomnik najsłynniejszego mieszkańca miasta. Legenda mówi, że jeśli potrze się nos doktora Mikołaja, spełnią się nasze marzenia.

Muzeum Warmii i Mazur, ul. Zamkowa 2, tel. 89 527 95 96, www.muzeum.olsztyn.pl, cena: 10 zł / normalny, 8 zł / ulgowy

Pozostałe zabytki Starego Miasta w Olsztynie

Monumentalna gotycka katedra św. Jakuba od prawie 40 lat jest przestrzenią organizowanych tu międzynarodowych Olsztyńskich Koncertów Organowych. W każdą niedzielę lipca i sierpnia możemy tu usłyszeć wirtuozów organów z całego świata. W katedrze zachowały się przepiękne gotyckie sklepienia. Znajdują się tu także relikwie Św. Wojciecha – jednego z najważniejszych dla diecezji warmińskiej świętych.

W katedrze zobaczymy także świecznik w kształcie głowy jelenia z oryginalnych jelenim porożem. W Olsztynie zachował się średniowieczny układ miejski z rynkiem pośrodku i odchodzącymi pod kątem prostym ulicami. W centrum zobaczymy Stary Ratusz (ul. Stare Miasto 33) – późnogotyckie serce średniowiecznego Olsztyna – tu swoją siedzibę miały władze miasta, tu odbywały się targi i jarmarki. Nieużywane już dziś wejście do Starego Ratusza zdobią przepiękne ośle grzbiety – charakterystyczny dla późnego gotyku element zdobniczy. Obecnie w Starym Ratuszu mieści się Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Tuż u jej wejścia można kupić jedne z lepszych lodów w Olsztynie o dość egzotycznych smakach, takich jak marchewkowe czy szpinakowe lub zupełnie tradycyjnych o nazwie „Z lat 50-tych”. Przy Starym Ratuszu stoi także makieta Starego Miasta sporządzona z niepotrzebnych starych kluczy, przekazanych przez mieszkańców w czasie specjalnej zbiórki organizowanej przez władze miasta.

Na Starym Mieście w Olsztynie zwraca uwagę także Wysoka Brama – jedyna zachowana do naszych czasów średniowieczna brama miejska. Zaraz przy niej znajduje się Manufaktura Sztuki, gdzie można kupić oryginalne pamiątki wytwarzane przez twórców ludowych. Stare Miasto otoczone jest klimatycznym Parkiem Podzamcze z wieloma fontannami, przepływającą przez park rzeką Łyną oraz pięknymi drzewami. Warto udać się na spacer wzdłuż rzeki Łyny, docierając w ten sposób do Parku Centralnego z Muzeum Nowoczesności w dawnym tartaku Raphaelsohnów.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie

Placówka oferuje wiele ciekawych seansów tematycznych (nie tylko astronomicznych) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na tarasie Obserwatorium odbywają się nocne pokazy nieba.

Planetarium, ul. al. Marszałka J. Piłsudskiego 38, tel.: 89 650 04 20, www.planetarium.olsztyn.pl, normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł
Obserwatorium, ul. Żołnierska 13, tel.: 89 650 04 40, www.planetarium.olsztyn.pl, wystawy astronomiczne, obserwacje Słońca i panorama Olsztyna: normalny 9 zł, ulgowy 7 zł, nocne pokazy nieba 7 zł

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie

Otwarte w 2015 r. CRS „Ukiel” stało się najpopularniejszym terenem rekreacyjnym w mieście. Położone nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel centrum stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody. Projekt zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel zdobył wiele nagród, znalazł się także w finale międzynarodowego konkursu World Architecture Festiwal, jaki miał miejsce w 2015 r. w Singapurze. Latem działa tu kilka strzeżonych kąpielisk, wodny plac zabaw dla dzieci, można wypożyczyć sprzęt sportowy – kajaki, rowery wodne, łódki, żaglówki, kanu i wiele innych.

Dookoła jeziora poprowadzono wygodne ścieżki spacerowe i rowerowe. Funkcjonuje tu kilka boisk do siatkówki plażowej oraz jedyna w Polsce całoroczna hala do siatkówki plażowej ze specjalnie podgrzewanym i zraszanym piaskiem. Od kilku lat na terenie CRS „Ukiel” w Olsztynie rozgrywane są międzynarodowe zawody Pucharu Świata w Siatkówce Plażowej z cyklu World Tour. Działa tu także skatepark (zimą snowpark), boisko do koszykówki, wyciąg do nart wodnych, boiska do squasha, siłownia i sauny.

Po jeziorze kursuje ekotramwaj wodny. Restauracje, kawiarenki, przebieralnie, toalety, prysznice – wszystko to sprzyja komfortowemu wypoczynkowi nad jeziorem. W okresie wakacji między CSR „Ukiel” a olsztyńskim Starym Miastem kursują meleksy.

ul. Kapitańska 23, tel. 89 527 12 03, www. ukiel.olsztyn.eu, wstęp na teren kompleksu bezpłatny – korzystanie z poszczególnych atrakcji wg cenników

Leśny Park Linowy

Najciekawszym parkiem linowym w Olsztynie jest Leśny Park Linowy położony na terenie Lasu Miejskiego nad rzeką Łyną. Unikalne położenie, doskonałe wkomponowanie w otoczenie, specyficzny mikroklimat czyni to miejsce wyjątkowym. Park oferuje kilka tras – od łatwej po ekstremalną.

W sezonie wiosenno-letnim kwiecień-maj czynne w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejścia na trasę do godz. 17.00). W sezonie letnim czerwiec-sierpień czynne w godz. 10.00-20.00 (ostatnie wejście na trasę do godz. 18.00).

ul. Parkowa 3A, tel. 797 129 060, www.lesnyparklinowy.olsztyn.pl

Warmiolandia

Warmiolandia to największa sala zabaw dla dzieci w regionie. Małpi Gaj, różnego rodzaju konstrukcje zabawowe, kryjówki, przeszkody, trampoliny, zjeżdżalnie, stół multimedialny, samochodziki elektryczne, zajęcia prowadzone przez animatorów, żywe maskotki z Warmisiem na czele nie pozwolą nudzić się żadnemu dziecku. Zorganizowano też specjalną strefę dla maluchów oraz zewnętrzny zielony ogród. Można tu także zjeść – w menu królują dania dla dzieci.

ul. Lubelska 29G, tel.: 791 078 111, www.warmiolandia.pl, cena: weekendy i dni wolne od szkoły: 1 dziecko do 1 godz. 18 zł, 1 dziecko do 3 godz. 29 zł; dorośli i dzieci powyżej 13 l. - 0 zł

7 Jump Street

7 Jump Street to jedyny park trampolin w regionie – na powierzchni 1200 m2 znajduje się 100 trampolin. Można tu grać w siatkówkę czy koszykówkę oraz wykonywać powietrzne ewolucje w basenach z gąbkami. Starsze dzieci na pewno nie będą się tutaj nudzić.

ul. Leonharda 7, tel. 668 037 709, www.trampoliny.olsztyn.pl

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
Olsztyn 1, 10-001 Olsztyn
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu