Szlak Biskupi w Bałdach

Miasto
Kontakt 10-687 Bałdy

Opis

Trakt biskupi w Bałdach to historyczna droga, którą przed wiekami podążali na Warmię nowo wybrani biskupi warmińscy.

To właśnie w Bałdach na Mazurach, tuż przed granicą z Warmią w niedalekim Łajsie, delegacja kapituły warmińskiej i mieszkańcy regionu uroczyście witali nowego biskupa. Taki zwyczaj istniał na Warmii od czasów biskupa Stanisława Hozjusza (XVI w.) po czasy Ignacego Krasickiego (ostatniego biskupa warmińskiego przed zaborami, XVIII w.).

Po uroczystym powitaniu w Bałdach, mszy świętej w kościele w sąsiednich Butrynach, orszak przez Barczewo i Jeziorany podążał do stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego. Zachowany, ok. 1200 m trakt w Bałdach, obsadzony starymi pomnikowymi lipami nazywany jest Wrotami Warmii.

Trakt oprócz pomnikowych drzew tworzą tablice informacyjne i pamiątkowe głazy – każdy poświęcony konkretnemu biskupowi warmińskiemu. Aleja dedykowana jest wszystkim biskupom warmińskim – od pierwszego Anzelma (XIII w.) do biskupów, którzy współcześnie kierują diecezją. Co roku w lipcu w Bałdach odbywa się Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy, którego elementem jest inscenizacja wjazdu biskupa na Warmię.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Bałdy, Warmińsko-Mazurskie
, 10-687 Bałdy
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu