obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Miasto
Kontakt ul. Kościelna 4
11-036 Gietrzwałd

tel.: 89 512 31 02
tel.: 89 512 34 07

Opis

Gietrzwałd to jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych na mapie Polski.

Ta malownicza warmińska wieś była świadkiem objawień maryjnych, jakie wydarzyły się tu w 1877 roku. Są to jedyne objawienia oficjalnie uznane przez Kościół w Polsce. Matka Boska ukazywała się dwóm dziewczynkom – Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, przemawiając do nich po polsku w czasie, gdy Warmia należała do zaboru pruskiego.

Po objawieniach maryjnych do Gietrzwałdu zaczęły ciągnąć tłumy pielgrzymów. Na ich potrzeby rozbudowano istniejący tu kościół nadając mu obecny kształt. W kościele w Gietrzwałdzie od czasów średniowiecza znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej. Przy Sanktuarium Maryjnym zobaczymy kapliczkę objawień, postawioną w miejscu, gdzie niegdyś stał klon, na którym ukazywała się Matka Boska. Klon niestety spłonął w wyniku uderzenia pioruna. Kawałek drewna został na pamiątkę wyeksponowany przy kapliczce. Do cudownego źródełka, poświęconego przez Maryję, prowadzi aleja grabowa, przy której ustawiono kapliczki różańcowe.

Na błoniach przy sanktuarium znajdują się z kolei stacje Drogi Krzyżowej. W Gietrzwałdzie zachował się budynek pierwszej polskiej księgarni na Warmii, założonej i prowadzonej przez znanego działacza społecznego Andrzeja Samulowskiego. Samulowski był także inicjatorem powstania Gazety Olsztyńskiej (wydawane z przerwami do dziś), której pierwszy, tzw. „zerowy” numer został wydany właśnie w Gietrzwałdzie. Odwiedzając wieś warto zajrzeć do Karczmy Warmińskiej, serwującej regionalną kuchnię.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja


ul. Kościelna 4 , 11-036 Gietrzwałd
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu