Wilczy Szaniec

Miasto
Kontakt Gierłoż
11-400 Kętrzyn

Opis

Piękne, mazurskie lasy kryją niejedną tajemnicę.

Większość z nich ma związek z II wojną światową, ponieważ to na ich terenie w czasie tego najkrwawszego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego podejmowano decyzje mające bezpośredni wpływ na losy świata.

To właśnie z ich bagnistego, okrytego bujną, liściastą roślinnością serca przez ponad 3 lata (w okresie od 24 VI 1941 do 20 XI 1944) rozkazy wydawał człowiek przez którego śmierć poniosło ok. 50 milionów ludzi. Adolf Hitler, bo o nim mowa, nieprzypadkowo na swą główną kwaterę wybrał położone ok. 8 km od Kętrzyna miejsce. Nie dość, że było ono doskonale chronione i przez warunki przyrodnicze (bagna, lasy, jeziora), i przez szereg stworzonych ręką człowieka umocnień, to jeszcze znajdowało się w pobliżu sowieckiej granicy, którą Führer planował przesunąć w głąb kontynentu azjatyckiego. Sugeruje to choćby nadana przez samego Hitlera nazwa „Wolfsschanze” - Wilczy Szaniec, ziemna fortyfikacja polowa będąca siedzibą samego Wilka (miana będącego od 1919 r. pseudonimem bojowym Wodza) z której Tysiącletnia Rzesza Wielkoniemiecka miała zdominować świat.

Znajdująca się w pobliżu wsi Gierłoż kwatera rozciągała się na powierzchni 250 ha i była znakomicie chroniona nie tylko przez obiekty obronne (m. in.: ciągłe patrole naziemno-lotnicze, zasieki, pola minowe, wieże obserwacyjne, stanowiska ckm, bunkry, walce Bruno, dwumetrową siatkę zwieńczoną drutem kolczastym ), ale i maskujące ( np.: rozpostarte nad wszystkimi drogami druciane siatki z kawałkami plastiku mającym imitować liście, porośnięta roślinnością i naszpikowana sztucznymi drzewami ziemia znajdująca się na dachach bunkrów, pokrywająca budynki zaprawa składająca się m. in. z morskiej trawy i zielonej farby). Wilczy Szaniec był nowoczesnym centrum dowodzenia z prawdziwego zdarzenia, którego nie powstydziłoby się żadne ze współczesnych mocarstw. Na jego budowę wydano blisko 36 milionów marek, które zapewniły Hitlerowi nie tylko wysoki standard życia, ale i całkowitą ochronę przed aliantami i sowietami. Kwatera miała dostęp do energii elektrycznej, wody, połączenia telefonicznego i radiowego z Berlinem, komunikacji samochodowej, lotniczej i kolejowej. Zaopatrzona była w prądotwórcze agregaty i wszelkiego rodzaju baterie, osadnik nieczystości, centralne ogrzewanie i magazyny z żywnością. Na jej terenie znajdowało się ok. 200 budynków z których 80 zbudowana była z cegły i betonu (najsolidniejsze schrony chroniły stropy o grubości 8 metrów i ściany mające 4-6 metrów).

Do kompleksu kwatery wchodziły m. in.: 2 lotniska, 2 centrale dalekopisowe, ciepłownia, dworzec kolejowy, elektrownia, herbaciarnia, sauna, składy amunicji, urządzenia klimatyzacyjne,wodociągi. W siedzibie Wodza na stałe zatrudniano ponad 2100 osób, nie tylko wojskowych, ale również pracowników cywilnych, którzy dbali o każdy aspekt życia swojego przywódcy, który w Wilczym Szańcu spędził ok. 850 dni wojennej zawieruchy. Podczas jednego z nich, 20 lipca 1944, w wyniku nieudanej Operacji Walkiria dowodzonej przez pułkownika Clausa von Stauffenberga został lekko ranny.

Do czasów współczesnych przetrwały pozostałości betonowych konstrukcji, które mimo upływu lat i destrukcyjnej działalności człowieka i upominającej się o należne jej tereny przyrody, robią piorunujące wrażenie na zwiedzających. Każdy, kto zawita w gierłoskie strony, dokonuje tego, czego przez całą II wojnę światową nie udało się ani alianckiemu, ani sowieckiemu wywiadowi: poznaje jedną z tajemnic mazurskich lasów, którą są pozostałości po Wilczym Szańcu, miejscu w których Hitler podejmował swe najokrutniejsze decyzje.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Punkt Informacji Turustycznej w Kętrzynie http://www.it.ketrzyn.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gierłoż, Warmińsko-Mazurskie
Gierłoż , 11-400 Kętrzyn
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu