Szlak Wodny - "Lubuskie Mazury", odcinek "Ku Bałtykowi"

Miasto
Kontakt Długie
66-500 Długie

Opis

Cały region dzięki malowniczo położonym wśród lasów Puszczy Drawskiej jeziorom o powierzchni łącznie przekraczającej 900 ha jest atrakcyjny także dla kajakarzy.

Najkorzystniej wodną przygodę rozpocząć w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. Sama miejscowość, jak i cała okolica, i nasz szlak wodny znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza Drawska” oraz w Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków „Lasy Puszczy nad Drawą” i Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk „Uroczyska Puszczy Drawskiej”.

Całości atrakcji dopełniają przelatujące kormorany, które mają tu swe kolonie i oczywiście -relaks na pięknej piaszczystej plaży o pow. 1,1 ha! Nad samym jeziorem i w miejscowości Długie- różnorodna baza noclegowo-żywieniowa. Aktywni turyści mogą liczyć na wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystań i bazę płetwonurków.

Płyniemy poprzez wody jeziora Lipie na północ w lewą odnogę, kierując się ku naturalnemu przesmykowi (2,5 km) łączącemu je z sąsiednim jeziorem Słowa. Po lewej półwysep, w którego centrum niegdyś znajdowało się średniowieczne grodzisko. Na tej wysokości w czystej wodzie jeziora dostrzec możemy piękne, podwodne łąki i liczne gatunki ryb.

Jezioro Lipie opuszczamy poprzez naturalny przesmyk długości około 150 metrów, który umożliwi nam przedostanie się na jezioro Słowa (2,6 km). Tu kierujemy się na północ (w prawo), poszukując wlotu kanału ( 2,8 km) o długości około 1500 m łączącego jezioro Słowa z jeziorem Osiek. Kanał został poszerzony i pogłębiony w latach 2001-2002, by umożliwić uprawianie turystyki wodnej. Brzegi kanału porastają łęgi źródliskowe (lasy olszowe wzrastające na torfowiskach źródliskowych). Obszar ten zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, dla których jest to oaza spokoju i ciszy. Na 3,3 km trasy przepływamy przez tzw. rurę Arota, nad którą wiedzie polna droga z wyznaczonym niebieskim szlakiem nordic walking. W końcowym odcinku kanału przepływamy przez niewielkie jeziorko Łabęty (Błotne) o bujnej roślinności wodnej formującej „łąkę wodną”. Wpływamy (4,2 km) na jezioro Osiek. Tu musimy podjąć decyzję, jaki obrać dalszy kierunek spływu.

Jeśli popłyniemy w lewo, to niebawem (5,0 km) pod - na nowo budowanym - mostem (planowana realizacja inwestycji 2014, stary spalony w 1973 roku) prowadzącym do miejscowości Chomętowo wpływamy na część jeziora Osiek zwanego Ogardzką Odnogą.

W tej okolicy jest szansa na zaobserwowanie bobrowych żeremi lub borsuczych i wydrzych nor. W przestworzach rozpoznać możemy charakterystyczną sylwetkę kormoranów, rybołowy, a nawet majestatyczne bieliki. Po około 1,5 km na lewym brzegu na wysokości miejscowości Pielice znajduje się pole do biwakowania z miejscem odpoczynku wyposażonym w zadaszone stoły i ławy. Koniec jeziora Ogardzka Odnoga (7,5 km) oznacza, iż powinniśmy wybrać się w drogę powrotną.

Jeśli od wpłynięcia na jez. Osiek (4,2 km) skierujemy się w prawo (obszar gminy Dobiegniew), to w krótkim czasie dopłyniemy do przesmyku zamykanego regularnym półwyspem z zabudowaniami Chomętowa (5,7 km). Na przeciwległym brzegu piękny, pomnikowy dąb bezszypułkowy (370 cm obwodu). Jeśli zdecydujemy się na dalsze płynięcie w kierunku północno-zachodnim, to czeka nas jeszcze 5 km wiosłowania po jeziorze Osiek.

Mijając z prawej strony przystanie i mariny w miejscowościach Ługi (8,7 km) i Osiek docieramy do wypływu Mierzęckiej Strugi (10,7 km). Nią dalej do jeziora Wielgie Dobiegniewskie, a jeśli należymy do ludzi niezwykle ambitnych przed nami Drawa, Noteć, Warta, Odra i … Bałtyk.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Długie, Lubuskie
Długie, 66-500 Długie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu