Szlak Nordic Walking - Szlak "Zaczarowanych Panien z Burgwall"

Miasto
Kontakt Długie
67-312 Długie

Opis

Rozpoczyna się w miejscowości Długie i prowadzi wokół jezior Lipie, Słowa, Kokno.

Najczęściej wędrówkę rozpoczynamy od hotelu „ Wodnik”, skąd kierujemy się leśną drogą nadjeziorną wzdłuż stromych brzegów jeziora Lipie.

Niebawem dochodzimy do miejsca, gdzie oznakowania szlaku wprowadzają nas na obszar półwyspu oddzielającego wody jezior Słowa i Lipie. Na jego północnym krańcu już we wczesnym średniowieczu powstało grodzisko obronne (Burgwall, 2,0 km). Po zajęciu tych obszarów w XIII wieku przez rycerski ród von Bornsted wybudowano dwór obronny, którego istnienie potwierdziły prowadzone tu w 2011 roku badania archeologiczne. Odkryto wówczas pozostałości murowanej budowli, być może krytej gontem. Kres istnienia dworu i grodu wraz z podgrodziem nastąpił prawdopodobnie w czasie wyprawy wojennej polsko-litewskiej Władysława Łokietka w 1326 roku. Z grodem i dworem rycerskim związanych jest wiele legend. Jedna z nich opowiada taką historię.

W miejscu grodziska ustawiono tablice informacyjne, a dwa wielkie kamienie skrywają zaklęte w nich panny z Burgwall.

Po powrocie z grodziska (2,5 km) maszerujemy za znakami wzdłuż linii brzegowej jeziora Słowa (opis trasa nr 6), schodzimy na obniżenie przy zachodnim jego krańcu, mając możliwość podziwiania pracy rodzin bobrowych, które w tym miejscu pozostawiają wiele śladów. Kierując się lekko pod górę, dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych (3,2 km) przed miejscem odpoczynku (3,3 km). Tu napotykamy oznakowania rowerowego szlaku zielonego prowadzącego z Gardzka. Z miejsca tego, położonego ponad 30 metrów nad lustrem wody jeziora Słowa, roztacza się przepiękny widok na turkusową taflę jeziora i okoliczny las. Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie planuje lokalizację w tym miejscu punktu widokowego

Po odpoczynku i poznaniu „tajemnic lasu” opisanych na tablicach informacyjnych udajemy się drogą w dół wzdłuż brzegów jeziora. Po 700 m dochodzi do naszej trasy żółty szlak rowerowy z Lichenia (4,0 km). Kontynuujemy wędrówkę wraz z dwoma szlakami rowerowymi przez piękny bukowy las z licznymi pagórkami i wąwozami ukształtowanymi przez lodowiec aż do skrzyżowania przy jeziorze Jeziorko (5,3 km). Tu szlak rozdwaja się. Lewa odnoga kieruje się do odbudowywanego mostu na Ogardzkiej Odnodze (6,5 km). Prawakontynuuje marsz okrężny na wschód. Pokonujemy kolejny odcinek; po 500 metrach rowerowy szlak zielony kieruje się w lewo (5,8 km), a my, idąc prosto, docieramy do mostku nad rurą Arota ułożoną na kanale łączącym jezioro Słowa z jeziorem Osiek (5,9 km). Stąd nadal kierujemy się za znakami na wprost. Na rozwidleniu dostrzegamy po prawej wschodnią zatokę jeziora Lipie i niebawem dochodzimy do drogi krajowej 22 Gorzów Wlkp. – Gdańsk (8,7 km). Przekraczamy ją (uwaga – duży ruch kołowy) i w dalszym ciągu prosto, przez las dochodzimy nad wschodnie brzegi jeziora Kokno, aż do rozwidlenia (10,0 km).

Tu zmieniamy kierunek marszu na zachodni i maszerując wzdłuż brzegów jeziora, docieramy do następnego skrzyżowania dróg leśnych (11,0 km) i niebawem ponownie wchodzimy przez tzw. „Owcze Góry” (11,9 km) do miejscowości Długie (12,5 km).

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Długie, Lubuskie
Długie, 67-312 Długie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu