Szlak Rowerowy (Strzelce Krajeńskie - Santoczno)

Miasto
Kontakt Strzelce Krajeńskie
66-500 Strzelce Krajeńskie

Opis

Turystyczną eskapadę rozpoczynamy sprzed Bramy Młyńskiej (0,0 km).

Trasa: Strzelce Krajeńskie – Wielisławice – Wilanów – rezerwat przyrody "Wilanów" – Santoczno

By wzdłuż wewnętrznej południowej strony murów miejskich (ul. Forteczna Wschodnia i Forteczna Południowa) dotrzeć do ronda (0,8 km) od strony Gorzowa Wlkp. Tu kierujemy się w prawo ruchliwą drogą nr 156 na Barlinek, by po kolejnych 300 metrach skierować się w lewo skos (ul. Cmentarną) i wzdłuż Cmentarza Komunalnego podążać w stronę Piastowa. Warto zatrzymać się przy cmentarzu i obejrzeć znajdujący się na jego terenie pomnik nagrobny Ludwiga Nostera (opis w Miejskim Szlaku Historycznym). Mijamy po prawej Stadion Miejski i hotel „Łucznik” (1,8 km) i wyjeżdżamy na krótki odcinek drogi pomiędzy Strzelcami a miejscowością Piastowo. Mijamy zabudowania Piastowa (2,3 km).

Wieś opuszczamy polną, utwardzaną drogą ograniczoną aleją 150- letnich drzew lipowych, która doprowadza nas do zabudowań południowych krańców Wielisławic (5,2 km). Po obu stronach drogi znajdują się liczne oczka wodne, często odwiedzane przez sarny, dziki i żurawie.

Pozostały jednak zabudowania późniejsze, XIX –wieczne, gorzelni, kuźni, dwóch stodół, które posłużyły obecnemu właścicielowi Leszkowi Nowakowi jako zaplecze Skansenu Techniki Wiejskiej. Prezentuje się tu przede wszystkim dawny sprzęt rolniczy, a w szczególności ciągniki rolnicze, których kolekcja (około 60) jest niewątpliwie największą w Polsce. Pomieszczenia dawnej gorzelni mają być zaadaptowane w przyszłości na część noclegową i gastronomiczną dla turystów. We wsi mieszka Pan Mirosław Kozielec zajmujący się metaloplastyką i kowalstwem. Drobne wyroby kowalskie, które cieszą oko i są jednocześnie użytkowe, to unikalne często elementy wystroju tworzone przez tego utalentowanego, lokalnego artystę. Po zwiedzeniu wsi kierujemy się na zachód drogą asfaltowo-brukowaną, pokonujemy mostek na strudze Pstrąża i przez pola docieramy na skraj lasu. W tym miejscu kierujemy się także wraz z oznakowaniem rowerowego szlaku żółtego. Opuszczając Wielisławice, wkraczamy na teren Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszcza Barlinecka”. Po prawej stronie na skraju lasu użytek ekologiczny „Wielisławice” będący już w Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk „Ostoja Barlinecka” i Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków „Puszcza Barlinecka”. Po obu stronach drogi znaleźć możemy ciekawe okazy roślinności, a wśród nich będące pod ochroną: śnieżyczkę przebiśnieg, bylinę wodną – grążel żółty i rukiew wodną. Jedziemy lasem do Wilanowa (8,3 km). Wyjeżdżamy z tej wsi skrajem brukowanej drogi, mijając po lewo obszar rezerwatu przyrody „Wilanów”. Mijamy skrzyżowanie dróg leśnych (9,8 km) do Przyłęska i Przyłęgu (niebieski i żółty szlak rowerowy) i dalej kierujemy się prosto, mijając mostek na rzece Przyłężek (10,8 km) przez las do skrzyżowania dróg leśnych z drogą asfaltową (14,3 km) Zdroisko-Santoczno. Jedziemy prosto do ronda w parku wiejskim nieopodal kościoła (15,8 km).

Opodal mostka i „wodospadu” na Santocznej niewielkie lapidarium stworzone z tablic nagrobnych dawnego cmentarza niemieckiego i budynek klasycystyczny (dawny dom pastora) z XIX wieku, rozbudowany o skrzydło w XX w., nakryty dachem naczółkowym. Podczas II wojny światowej wieś była rejonem koncentracji II Armii Wojska Polskiego.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Strzelce Krajeńskie, Lubuskie
Strzelce Krajeńskie, 66-500 Strzelce Krajeńskie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu