ZOO we Wrocławiu
51-618 Wrocław
tel.: 71 348 30 24
kom.: 691 674 199
Opis
Powierzchnia ogrodu wynosi 33 hektary. Wrocławskie ZOO powstało w 1865 roku i istnieje do dziś. W czasie swojego istnienia ZOO miało tylko dwie krótkie przerwy, a mianowicie nie działało w okresie od 1921 do 1 maja 1927 roku z powodu zubożenia miasta i kraju po I wojnie światowej, a także od kwietnia 1945 do 18 lipca 1948 roku w związku z oblężeniem Wrocławia i likwidacją zwierząt.
Wrocławskie ZOO posiada kilka wartościowych obiektów, które reprezentują XIX-wieczny historyzm oraz eklektyzm.
W Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu znajduje się 12 pawilonów tematycznych, które przedstawiają różne regiony świata lub też wybrane grupy zwierząt. Wśród pawilonów ZOO wrocławskiego znajduje się:
Afrykarium – posiada 19 basenów oraz zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. W Afrykarium spotkać można także pingwiny przylądkowe, kotiki afrykańskie, krokodyle oraz manaty.
Akwarium – to dawna wozownia, w której kryją się przepięknie zaaranżowane akwaria. Można w nich podziwiać takie gatunki jak: płaszczki plamiste, piranie, kaczorki celebeskie, a także gatunki z odległej przeszłości (skrzypłocze, czy też prapłaźce).
Krokodylarnia – znajdują się tutaj nie tylko gady, ale także kilka ciekawych gatunków ssaków, do których zaliczyć można surykatki, trójbarwne wiewiórki, a także jeżozwierze.
Małpiarnia – poświęcona jest głównie małpom, ale zamieszkują ją także polatuchy (całkiem spore, szybujące wiewiórki) oraz leniwce.
Pawilon Madagaskar – spotkać tutaj można małe gatunki zwierząt, które mimo tego że są drobne, reprezentują niezwykłą bioróżnorodność Madagaskaru.
Pawilon Małp Człekokształtnych – pawilon ten zajmują szympansy.
Ptaszarnia – znajduje się tutaj między innymi ptactwo wodne, kuraki, a także papugi.
Ranczo i Dzieciniec – pawilon ten powstał z myślą o najmłodszych zwiedzających. Można tutaj dotknąć zwierzęta gospodarskie, poznać ich rolę w życiu człowieka, a także dowiedzieć się skąd pochodzą produkty spożywcze, kupowane na co dzień w sklepach.
Sahara – spotkać tutaj można zwierzęta żyjące na terenach półpustynnych i pustynnych. Bez wątpienia najciekawszym gatunkiem jest tutaj oryks szablorogi – piękna antylopa. Można tutaj zobaczyć także lisa pustynnego, dromadery (wielbłądy jednogarbne), a także liczne gryzonie, ptaki oraz bezkręgowce.
Słoniarnia – stanowi dom dla tapirów, dwóch słonic indyjskich oraz hipopotamów karłowatych.
Terai – powstał z myślą o nosorożcach indyjskich. Mimo to zamieszkują go także gibony czapniki, mundżaki indyjskie, a także jelarangi (wiewiórki o długości ciała wraz z ogonem ponad 100 cm).
Terrarium z Motylarnią i „Smokami Indonezji” – pawilon zajmuje jedna z najbogatszych kolekcji gadów, płazów oraz bezkręgowców. Warto w nim zobaczyć słynne żółwie słoniowe, maleńką żabkę – liściosłaz straszliwy, ptaszniki oraz Motylarnia, gdzie nad głowami latają tropikalne motyle.
Pawilon „KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA” – nie znajdują się w nim zwierzęta. W pawilonie znajdują się ekspozycje multimedialne, a także gry i zabawy edukacyjne.
Najmłodsi zwiedzający ZOO we Wrocławiu mogą także przejechać się na kucach. Dodatkowo codziennie odbywają się pokazowe karmienia.
Lokalizacja
Z. Wróblewskiego 1-5 , 51-618 Wrocław
Opinie
comments powered by Disqus