ZOO we Wrocławiu

Miasto
Kontakt ul. Z. Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław

tel.: 71 348 30 24
kom.: 691 674 199

Opis

Najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym jest ZOO we Wrocławiu.

Powierzchnia ogrodu wynosi 33 hektary. Wrocławskie ZOO powstało w 1865 roku i istnieje do dziś. W czasie swojego istnienia ZOO miało tylko dwie krótkie przerwy, a mianowicie nie działało w okresie od 1921 do 1 maja 1927 roku z powodu zubożenia miasta i kraju po I wojnie światowej, a także od kwietnia 1945 do 18 lipca 1948 roku w związku z oblężeniem Wrocławia i likwidacją zwierząt.

Wrocławskie ZOO posiada kilka wartościowych obiektów, które reprezentują XIX-wieczny historyzm oraz eklektyzm.

W Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu znajduje się 12 pawilonów tematycznych, które przedstawiają różne regiony świata lub też wybrane grupy zwierząt. Wśród pawilonów ZOO wrocławskiego znajduje się:

Afrykarium – posiada 19 basenów oraz zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. W Afrykarium spotkać można także pingwiny przylądkowe, kotiki afrykańskie, krokodyle oraz manaty.

Akwarium – to dawna wozownia, w której kryją się przepięknie zaaranżowane akwaria. Można w nich podziwiać takie gatunki jak: płaszczki plamiste, piranie, kaczorki celebeskie, a także gatunki z odległej przeszłości (skrzypłocze, czy też prapłaźce).

Krokodylarnia – znajdują się tutaj nie tylko gady, ale także kilka ciekawych gatunków ssaków, do których zaliczyć można surykatki, trójbarwne wiewiórki, a także jeżozwierze.

Małpiarnia – poświęcona jest głównie małpom, ale zamieszkują ją także polatuchy (całkiem spore, szybujące wiewiórki) oraz leniwce.

Pawilon Madagaskar – spotkać tutaj można małe gatunki zwierząt, które mimo tego że są drobne, reprezentują niezwykłą bioróżnorodność Madagaskaru.

Pawilon Małp Człekokształtnych – pawilon ten zajmują szympansy.

Ptaszarnia – znajduje się tutaj między innymi ptactwo wodne, kuraki, a także papugi.

Ranczo i Dzieciniec – pawilon ten powstał z myślą o najmłodszych zwiedzających. Można tutaj dotknąć zwierzęta gospodarskie, poznać ich rolę w życiu człowieka, a także dowiedzieć się skąd pochodzą produkty spożywcze, kupowane na co dzień w sklepach.

Sahara – spotkać tutaj można zwierzęta żyjące na terenach półpustynnych i pustynnych. Bez wątpienia najciekawszym gatunkiem jest tutaj oryks szablorogi – piękna antylopa. Można tutaj zobaczyć także lisa pustynnego, dromadery (wielbłądy jednogarbne), a także liczne gryzonie, ptaki oraz bezkręgowce.

Słoniarnia – stanowi dom dla tapirów, dwóch słonic indyjskich oraz hipopotamów karłowatych.

Terai – powstał z myślą o nosorożcach indyjskich. Mimo to zamieszkują go także gibony czapniki, mundżaki indyjskie, a także jelarangi (wiewiórki o długości ciała wraz z ogonem ponad 100 cm).

Terrarium z Motylarnią i „Smokami Indonezji” – pawilon zajmuje jedna z najbogatszych kolekcji gadów, płazów oraz bezkręgowców. Warto w nim zobaczyć słynne żółwie słoniowe, maleńką żabkę – liściosłaz straszliwy, ptaszniki oraz Motylarnia, gdzie nad głowami latają tropikalne motyle.

Pawilon „KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA” – nie znajdują się w nim zwierzęta. W pawilonie znajdują się ekspozycje multimedialne, a także gry i zabawy edukacyjne.

Najmłodsi zwiedzający ZOO we Wrocławiu mogą także przejechać się na kucach. Dodatkowo codziennie odbywają się pokazowe karmienia.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wrocław, Dolnośląskie
Z. Wróblewskiego 1-5 , 51-618 Wrocław
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu