Historyczny Park Rozrywki w Zamku Gniew

Miasto
Kontakt ul. Zamkowa 3
83-140 Gniew

tel.: 58 535 38 80
kom.: 666 010 394
e-mail: recepcja@zamek-gniew.pl

Opis

Zamek Gniew od ponad 25 lat jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków popularyzowania historii, tradycji oraz krzewienia patriotyzmu.

Działające w Zamku grupy rekonstrukcji historycznej skupiają najbardziej doświadczonych rekonstruktorów. Gościom dorosłym odwiedzającym Zamek Gniew proponujemy:

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE:

Igrzyska Para-historyczne – to zabawa historyczno-integracyjna, która realizowana jest w formie rywalizacji wieloosobowych chorągwi, w konkurencjach wymagających sprawności intelektualnej i fizycznej, wiedzy historycznej, a także doskonałego poczucia humoru. Do zadań należy kilkanaście propozycji, od nauki rzemiosła wojennego poprzez śpiew gregoriański aż po taniec dawny.

SPEKTAKLE I WIDOWISKA:

Powitanie Historyczne Salwą Armatnią – doświadczona załoga twierdzy swoich Gości wita salwą z działa regimentowego 1,5 funtowego.

Powitanie Historyczne Salwą Armatnią w Towarzystwie Pocztu Husarskiego– doświadczona załoga twierdzy wita Gości salwą z działa regimentowego 1,5 funtowego, a prezentuje się dwukonny poczet chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego.

Nieszpory Gregoriańskie – koncert przy świecach w kaplicy zamkowe  chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.

Szkoła Szermiercza – wizyta z fechmistrzem w Zbrojowni Zamku Gniew  oraz prezentacja rozwoju i zasad fechtunku bronią białą.

Gniew Husarii – spektakl plenerowy w wykonaniu dwukonnego pocztu, ukazujący dzieje, taktykę i uzbrojenie polskiej husarii.

Potyczki polsko-szwedzkie – plenerowa rywalizacja pocztu husarskiego z rotą piechoty autoramentu cudzoziemskiego.

Gniewski Turniej Husarski - spektakl plenerowy, ukazujący dzieje, taktykę i uzbrojenie polskiej husarii w oparciu o rywalizację dwóch dwukonnych pocztów husarskich.

Turniej Rycerski w Zamku Gniew – pojedynek dwóch pocztów rycerskich , w których rycerze odziani w pełne zbroje płytowe ścierają się w szrankach na kopie, a ich giermkowie rywalizują w gonitwach sprawnościowych z mieczem i włócznią.

Turniej Rycerski „Legenda Gniewu” – pojedynek czterech rycerzy odzianych w pełne zbroje płytowe, którego celem jest skruszenie kopii na przeciwniku lub wysadzenie go  z siodła.

HISTORYCZNE i WIELCE  WESOŁE OPRAWY BIESIAD, WIECZERZY I KOLACJI

Wizyta u Komtura  - osadzone w realiach czasów Bitwy pod Grunwaldem spotkanie komtura gniewskiego krwawego Zygfryda i Juranda ze Spychowa z Gośćmi Zakonu Krzyżackiego.

Szabla i Kielich – powrót Gości do czasów starosty gniewskiego Króla Jana III Sobieskiego i staropolskiego obyczaju toastów, wiwatów, śpiewów i pojedynków szermierczych.

Więzienie uczy i bawi – krótkotrwałe osadzenie Gości w ciężkim, pruskim więzieniu dla recydywistów, złagodzone celebracją urodzin Jeremiasa von Strauss, naczelnika Zuchthausu.

Na Szweda ruszaj – przygotowanie wolontariuszy do służby w regimentach piechoty  Króla Zygmunta III Wazy na wojnę ze Szwedem.

Krwawy komtur Zygfryd – próba odzyskania przez Juranda ze Spychowa córki Danusi, uwięzionej  przez komtura Zygfryda w Zamku Gniew.

Porwanie Panny Młodej –podczas którego Pan Młody wraz z Gośćmi Weselnymi poszukuje, przemierzając zamkowe komnaty i krużganki porwaną przez miejscowego szlachcica obiecaną mu wcześniej Pannę Młodą. O jej przyszłości decyduje śmiertelny pojedynek.

SPEKTAKL MULTIMEDIALNY

„WAKACJE Z DUCHAMI”

Wizyta w Lamusie to doskonała okazja ze spotkania z duchami Zamku Gniew, ożywionymi przez nowoczesną technikę multimedialną, wspierającą opowieść odważnego Przewodnika-Lektora, który duchów …… też się boi!

Z myślą o naszych najmłodszych Gościach również przygotowaliśmy szereg atrakcji:

LEKCJE ŻYWEJ HISTORII

WIDOWISKO KONNE PLENEROWE
ARENA TURNIEJOWA ZAMKU GNIEW
„HUSARIA - CHLUBA ORĘŻA POLSKIEGO”

Husaria to najpiękniejsza na świecie i prawie niezwyciężona jazda ciężka, która przez dwa stulecia gromiła w bitwach wielokrotnie liczniejszego wroga. Służyła w jej szeregach elita szlacheckiego narodu Polski i Litwy. Była powodem zazdrości obcych monarchów i dumą Rzeczypospolitej. W widowisku zaprezentuje się poczet husarski sławnej chorągwi marszałka województwa pomorskiego. Poznacie dzieje, taktykę oraz uzbrojenie towarzysza i pocztowego husarskiego.  Podziwiać będziecie musztrę konnego pocztu oraz ćwiczenia wojenne z użyciem kopii, koncerza, pałasza i pistoletów. Wasz zachwyt wzbudzą z pewnością egzercerunki szablą husarską. Zatem wołajmy:  Bij wroga !

ZBROJOWNIA ZAMKU GNIEW – SZKOŁA SZERMIERCZA

Szermierka, zwana dawniej fechtunkiem, to jedna z najstarszych sztuk i praktyk władania bronią białą. Odwiedzając Zbrojownię Zamku Gniew nasi młodzi adepci, praktykując pod czujnym okiem fechmistrza, zapoznają się z historią szermierki oraz rozwojem na obszarze Europy, niektórych rodzajów broni siecznej i kolnej, począwszy od średniowiecza po XVIII wiek. Przyszli szermierze poznają konstrukcję broni, zasady fechtunku, a także staną do pojedynków szermierczych, podczas których mogą umrzeć …. ze śmiechu. Zatem wołajmy: En garde!

ZABAWY I ZAJĘCIA INTEGRACYJNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
„IGRZYSKA RYCERSKIE”

Zabawy historyczne, krzepiące moc ducha i ciała, są rywalizacją pomiędzy „chorągwiami rycerskimi” rozgrywaną  na przedzamczu Zamku Gniew. Młodzi członkowie chorągwi popiszą się sprawnością we władaniu mieczem, konkurować będą w turnieju kuszniczym i łuczniczym, wezmą udział w biegu synchronicznym na „nartach księcia Bolka” oraz w ćwiczeniach czynionych dla zachowania równowagi na polu bitwy. Wyczyny debiutujących rycerzy ocenią doświadczeni wojowie, decydując o przyznaniu zwycięstwa jednej z chorągwi. Zatem wołajmy: W zdrowym ciele zdrowy duch!


HISTORYCZNE ZAJĘCIA PRAKTYCZNE
„KOMNATA DAWNYCH MISTRZÓW”

Wizyta w Komnacie Dawnych Mistrzów  to doskonała okazja to błyskawicznego nabycia umiejętność przydatnych w życiu codziennym każdego młodego człowieka. Czeka Was zatem praktyka w wielu  pożytecznych  dziedzinach. Zatem wołajmy: Praktyka czyni Mistrza! Czeka tutaj na was:

 • Strzelnica kusznicza i łucznicza
 • Prasa Mistrza Gutenberga
 • Pionowy Warsztat Tkacki
 • Mennica Zamkowa

POZOSTAŁE ATRAKCJE

 • Przejażdżki powozem
 • Gondole
 • Plac Zabaw
 • Komnata Zabaw

Zapraszamy także do zwiedzania Zamku Gniew. Trasa zwiedzania obejmuje:

 • Izbę tortur
 • Kaplicę zamkową
 • Krużganki obronne
 • Wystawę grunwaldzką (czynną w sezonie letnim)
 • Wystawę czasową (czynną w sezonie letnim)
 • Salę II wojny światowej.

Cennik biletów zwiedzania (wliczona usługa przewodnika):

 • Bilet ulgowy – 10 zł
 • Bilet normalny – 15 zł
 • Bilet rodzinny – 40 zł

Godziny zwiedzania:

 • Od wtorku do niedzieli: 09:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gniew, Pomorskie
Zamkowa 3, 83-140 Gniew
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu