Pieniński Park Narodowy

Miasto
Kontakt ul. Jagiellońska 107B
34-450 Krościenko nad Dunajcem

kom.: 535 500 627
e-mail : biuro@pieninypn.pl

Opis

Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu Pieniny charakteryzują się niezwykła różnorodnością biologiczną.

Najatrakcyjniejszym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym fragmentem pasma są Pieniny Właściwe. Szczyty mają tu piękne, ostre sylwetki, a doliny miejscami postać wąwozów skalnych. Północne zbocza opadają ku dolinom stosunkowo łagodnie, zaś na południe i wschód, w stronę Dunajca, obrywają się efektownymi ścianami wapiennymi o wysokości dochodzącej do 300 m.

To właśnie tu znajduje się najstarszy park narodowy w Polsce.

Osoby przyjeżdżające do Pienińskiego Parku Narodowego najchętniej odwiedzają wyjątkowy na skalę Europejską przełom Dunajca, uczestnicząc w spływie tradycyjnymi łodziami flisackimi lub spacerując Drogą Pienińską (znaczna część po stronie słowackiej).

Najsłynniejsze punkty widokowe w Pienińskim PN, z rozległymi panoramami na otaczające pasma górskie to Trzy Korony i Sokolica. Należy pamiętać, że w okresie 20.04 – 31.10 obowiązują opłaty na galeriach widokowych obu szczytów.

Na terenie Parku znajdują się również ważne świadectwa historii Pienin. W cieniu Trzech Koron na Zamkowej Górze zobaczyć można pozostałości Zamku Pieniny – najwyżej położonego zamku w Polsce. Drugim ważnym zabytkiem w Pienińskim PN jest zamek w Czorsztynie. Warownia usytuowana na skale około 50 m nad zbiornikiem Czorsztyńskim (dawniej około 95 m nad malowniczą doliną Dunajca). Ruiny zamku z XIII wieku zwiedzać można przez cały rok. Z tarasu górnego ruin zamku rozciąga się szeroka panorama na Pieniny Spiskie z zamkiem w Niedzicy oraz Tatry.

Warto pamiętać, że ze względu na ochronę przyrody zwiedzających na terenie Pienińskiego Parku Narodowego obowiązują pewne zasady, między innymi:

  • nie wolno schodzić ze szlaków,
  • zwiedzanie możliwe jest jedynie w porze dziennej,
  • do Parku nie wolno wprowadzać psów,
  • na terenie Parku obowiązuje zakaz lotów dronem.

Na szlakach Pienińskiego PN nie zobaczymy koszy na śmieci. Śmieci przywabiają zwierzęta, co może zmienić ich przyzwyczajenia i doprowadzić do uzależnienia od ludzkich odpadków. Dlatego śmieci należy znosić z gór ze sobą.

 

Żródło zdjęć: Pieniński Park Narodowy http://www.pieninypn.pl/

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Krościenko, Małopolskie
Jagiellońska 107B, 34-450 Krościenko nad Dunajcem
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu