Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

Miasto
Kontakt ul. Księżogórska 90a
41-922 Radzionków

kom.: 536 330 776
e-mail: ogrodradzionkow@sibg.org.pl

Opis

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie to jeden z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce.

Powstał w 2009 roku gdy Gmina Radzionków i Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń podpisały porozumienie o utworzeniu ogrodu botanicznego na terenie Księżej Góry.

Ogród posiada utwardzone ścieżki oraz miejsca wypoczynku, a także tablice edukacyjne i opisy gatunków. W granicach Ogrodu znajdują się różnego typu siedliska - leśne, łąkowe, wodne oraz murawowe. Ponadto założono tutaj kolekcje roślinne (sadowniczą, roślin ozdobnych, dendrologiczną) i niewielką pasiekę.

Przy Ogrodzie działa Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej, w której znajdują się profesjonalnie wyposażone pracownie (laboratoryjna i mikroskopowa) oraz sala seminaryjna, służące do prowadzenia warsztatów przyrodniczych dla grup zorganizowanych. W bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu znajdują się także atrakcyjny plac zabaw z parkiem linowym oraz letnie kąpielisko i kompleks boisk należące do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny. W godzinach pracy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej (7.00 – 15.00) można w tym miejscu zasięgnąć informacji oraz otrzymać mapkę ułatwiającą zwiedzanie lub przybić pamiątkową pieczątkę.

Śląski Ogród Botanicnzy w Radzionkowie jest doskonałym miejscem do prowadzenia eduakcji przyrodniczej, jak również do wypoczynku i rekreacji. Korzystają z tego zarowno indywidualni zwiedzający, jak i grupy zorganizowane.

Dla tej drugiej kategorii przygotowano bogatą ofertę warsztatów cieszących się dużym zainteresowaniem i będących praktycznym uzupełnieniem lekcji przyrody, biologii, geografii czy chemii. Szczegółowe informacje dla uczniów i nauczycieli znajdują się na stronie Ogrodu w zakładce edukacja.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie okazjonalnie organizuje również wydarzenia przyrodniczo-ekologiczne o charakterze rodzinnym, m.in. obchody świąt ekologicznych, pikniki z okazji zakończenia wakacji, zimowe ptakoliczenia i inne. Informacje są każdorazowo aktualizowane na stronie Ogrodu i portalu społecznościowym FB.

Czynny: od świtu do zmroku

Bilety: wstęp bezpłatny

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Radzionków, Śląskie
Księżogórska 90a, 41-922 Radzionków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu