Palmiarnia w Wałbrzychu

Miasto
Kontakt ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych

tel.: 74 664 38 34

Opis

Jan Henryk XV, ostatni przedstawiciel rodu Hohbergów na Zamku Książ, z myślą o swojej małżonce, Księżnej Daisy, postanowił wybudować Palmiarnię w Wałbrzychu.

To jedyny taki obiekt znajdujący się w Polsce, który został zachowany w swej historycznej konstrukcji.

Budowę Palmiarni w Wałbrzychu datuje się na lata 1908-1911. Na dość obszernym terenie, oprócz palmiarni, znajdowały się także cieplarnie, rosarium, obszar pod uprawę krzewów, ogrody utrzymane w stylu japońskim, a także ogród owocowo-warzywny.

Centralną część Palmiarni stanowił wysoki budynek, który został zbudowany z metalu i szkła. W 15-metrowym budynku znajdowały się palmy daktylowe. Wokół znajdowały się jednokondygnacyjne oranżerie. Dach Palmiarni posiadał galeryjkę widokową, z której można było oglądać urokliwą panoramę okolicy.  Henryk XV sprowadził z Sycylii aż siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna, co posłużyło jako budulec wnętrz Palmiarni. Z zastygłej lawy budowniczy utworzyli wodospady, groty, a także ściany z kieszeniami dla roślin.

W rosarium, które było oczkiem w głowie Księżnej Daisy uprawiano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach (dzisiaj ich odmiana jest znana jako „Daisy”). Palmiarnia od początku swojego istnienia była udostępniana turystom. Na specjalne polecenie księżnej, założono drugie duże rosarium, które znajdowało się na zamkowych tarasach. Do dnia dzisiejszego turyści odwiedzający zamek w sezonie letnim mogą spacerować po Tarasie Różanym.

W dzisiejszych czasach turyści odwiedzający Palmiarnię mogą podziwiać ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych oraz różnych kontynentów. Odwiedzając Palmiarnię warto zobaczyć m.in. pochodzące z Azji – bambusy i fikusy, z Australii – świerki, eukaliptusy i sosny, z Afryki – byliny, a także z Ameryki Środkowej – agawy oraz kaktusy. W Wałbrzychu znajduje się także jedyna w Polsce Wystawa Bonsai. Dzięki prezentacji tych miniaturowych drzewek w jednym miejscu, turyści mogą zobaczyć przemijanie czterech pół roku. 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wałbrzych, Dolnośląskie
Wrocławska 158 , 58-306 Wałbrzych
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu