Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich

Miasto
Kontakt ul. Powstańców 2
41-100 Siemianowice Śląskie

Opis

W 1867 r. zbudowano kościół tymczasowy. Wanda Henckel von Donnersmarck wyposażyła kościół w obrazy ołtarzowe, szaty i paramenty liturgiczne.

Nosił on wezwanie Matki Boskiej. Kościół funkcjonował jako filialny parafii michałkowickiej, a w 1867 r. biskup wrocławski mianował księdza Hugona Stabika kapelanem lokalii siemianowickiej, wydzielonej z parafii michałkowickiej w 1868 r. 28 czerwca 1872 r.. biskup wrocławski erygował w Siemianowicach samodzielną parafię, a w rok później mianował księdza Hugona Stabika proboszczem.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich z 1884 r. zbudowany został w stylu neogotyckim według projektu Paula Jackischa. Wyposażenie wykonane zostało przez najlepsze ówczesne firmy: ołtarze wykonał Buhl z Wrocławia. Organy zamówiono w firmie Schlag & Söhne w Świdnicy. "Drogę Krzyżową" i obrazy w ołtarzu głównym wykonał malarz Fahnrot z Wrocławia, który był też autorem obrazów w ołtarzach bocznych: Św. Barbary i Św. Józefa. Prace malarskie wykonał malarz Stolper z Nysy. Na filarach nawy głównej kościoła umieszczono drewniane, polichromowane rzeźby przedstawiające wizerunki świętych. Ambonę ozdobioną rzeźbionymi wizerunkami czterech ewangelistów wykonał Lust z Wrocławia. Na wieży kościelnej zawieszono trzy dzwony. Do dziś zachowały się jedynie nieliczne fragmenty bogatego wyposażenia kościoła, natomiast freski zostały całkowicie usunięte.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie http://www.siemianowice.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Siemianowice Śląskie, Śląskie
Powstańców 2, 41-100 Siemianowice Śląskie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu