Kościół św. Marcina w Jeleniej Górze

Miasto
Kontakt ul. Karkonoska
58-500 Jelenia Góra

tel.: 75 755 34 10

Opis

Ów kościółek istniał na pewno już pod koniec XIV w., gdy miejscowość należała do Gotsche Schoffa.

Jego wyposażenie pochodzi z czasów barokowej przebudowy pod koniec XVIII w. Raczej skromnego wnętrza nie zapowiadają epitafia urzędników pracujących w dobrach Schaffgotschów (obok znajduje się dawny pałac Schaffgotschów) czy figury św. Leonarda i św. Floriana przy portalu głównym. Przy kościele stoi wieża z 1647 r., z dzwonem, o którym mawiają, że został odlany z armaty z zamku Chojnik. Kościółek otoczony jest murem dawnego cmentarza.

Tak się jakoś złożyło, że świątynia miała szczęście do swych opiekunów. Jednym z pierwszych, którego historia nie zapomni, był Marek Meischeider (zm. w 1520 r.). Tak żarliwie głosił Słowo Boże, że wielu czeskich osadników husyckiego wyznania mieszkających w Szklarskiej Porębie (leżała na terenie jego parafii), przeszło na katolicyzm. Zresztą zbudował tam nawet drewnianą kaplicę. Wiadomo, że w 1515 r. ufundował w sobieszowskim kościele ołtarz z obrazem ukazują-cym św. Barbarę.

Kolejnym proboszczem kościoła, który okazał się wybitną osobowością, był Franciszek Klenner. Do Sobieszowa przybył po kasacji zakonu cystersów na Śląsku w 1810 r. Był człowiekiem wykształconym, mającym wielkie poczucie misji. W terenie zamieszkanym głównie przez ewangelików niestrudzenie jeździł na koniu otrzymanym od Schaffgotscha i nawracał na katolicyzm. Skutecznie, skoro w krótkim czasie ok. 300 osób stało się katolikami. Klenner pisał też kronikę sobieszowskiej parafii od najdawniejszych czasów aż po rok 1839. Do dziś jest ona bezcennym skarbem kościoła w Sobieszowie.

Po II wojnie światowej, gdy Sobieszów zasiedlili przybysze ze wschodnich kresów II Rzeczpospolitej i innych regionów Polski, kapłanem świątyni był Franciszek Marszała-Olszowski. Uczestnicy sprawowanych przez niego mszy świętych wciąż pamiętają ich niezwykłą atmosferę, poczucie wspólnoty Polaków modlących się po polsku na nowej ziemi, mającej stać się ich małą ojczyzną. Do kościoła przybywało tak wiele osób, że w 1946 r. zamieniono go na świątynię pomocniczą, a od ewangelików przejęto większy kościół, położony nieco niżej.

 

 

Źródło: Opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jelenia Góra, Dolnośląskie
Karkonoska, 58-500 Jelenia Góra
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu