Bazylika Mniejsza świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze

Miasto
Kontakt Plac Kościelny 1-2
58-500 Jelenia Góra

tel.: 75 75 22 160

Opis

Gdy zabierano się za budowę ołtarza głównego świątyni, wielki i piękny ewangelicki kościół łaski w Jeleniej Górze już stał.

Dlatego jezuici gospodarzący katolickim kościołem św. św. Erazma i Pankracego – najstarszą w mieście świątynią, której początki sięgają 1303 r. – ambitnie podeszli do swego zadania. Zresztą kościół objęty był prawem patronatu, czyli wybrani mieszczanie będący jego patronami, w zamian za rozmaite przywileje, mieli obowiązek o niego dbać, finansować pensję księdza czy organisty. Budowę barokowego ołtarza (1713-1718) sfinansował proboszcz kościoła – Johann Constantyn Panck (kto wie czy bez wsparcia patronów mógłby się na to porwać), dla uhonorowania którego w ołtarzu umieszczono jego herb – okręt z trzema żaglami.

O proboszczu przypomina jego kaplica grobowa dobudowana do świątyni od zewnętrznej strony prezbiterium. W ogóle ściany świątyni ozdabiają od zewnątrz epitafia o bogatej ornamentyce. Przygląda się temu św. Jan Nepomucen, którego figura stanęła obok świątyni w 1709 r., a zatem 10 lat przez kanonizacją Nepomucena, co tylko potwierdza estymę, jaką cieszył się on na Śląsku.

W środku kościoła, poza ołtarzem z figurami 14 świętych, w tym św. Erazma z nawiniętymi na kołowrotek jelitami i św. Pankracego z palmą męczeństwa, uwagę przyciągają wspaniałe organy – dzieło Horacego Caspariniego – syna wielkiego organmistrza Eugeniusza Caspariniego, któremu pomagał przy budowie słynnych „słonecznych organów” w niedalekim Görlitz i z którym zaczynał budowę tych w Jeleniej Górze.

Wszystkim, którzy lubią tropić ciekawostki, trzeba polecić, by na barokowych stallach w prezbiterium kościoła odnaleźli herb miasta, który widnieje także u podstawy ambony, gdzie znajduje się i herb katolickiego cesarza Rudolfa II. Dziwne, bo ambonę wykonano w 1591 r., gdy kościołem zarządzali ewangelicy. Rudolf II, choć Habsburg, nie był jednak ewangelikom nieprzychylny, tym bardziej więc warto było dobrze się z władcą układać.

 

Źródło: Opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jelenia Góra, Dolnośląskie
Plac Kościelny 1-2, 58-500 Jelenia Góra
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu