Kaplica Cmentarna św. Anny w Grajewie

Miasto
Kontakt Grajewo
19-200 Grajewo

Opis

Kaplica św. Anny na cmentarzu parafialnym w Grajewie powstała w 1839 roku z fundacji rodziny Wilczewskich.

Kajetan Wilczewski marszałek i sędzia powiatu biebrzańskiego będący ówczesnym właścicielem ziemskim, wzniósł murowany grobowiec dla swojej żony Anny, który przekształcono następnie w rodzinny grobowiec Wilczewskich.

Kaplica wybudowana została w stylu klasycystycznym na planie prostokąta z cegły, którą wykańczając otynkowano i pomalowano. Budowla sakralna o wymiarach 10 metrów długości, 7 metrów szerokości, 6 metrów wysokości do sklepienia. Grobowiec posiada jedne drzwi wejściowe i sześć okien.

Wewnątrz znajduje się ołtarz, nad którym umieszczony był obraz św. Anny - patronki i żony kolatora. Jej opiece i wstawiennictwu powierzono kaplicę. Wnętrze posiada płaski strop, w którym widoczne są dwa epitafia z czarnego marmuru. Jedno poświęcone Rozalii z Bońkowskich, zmarłej w 1843 roku oraz jej mężowi Aleksandrowi Wilczewskiemu, zmarłemu dziesięć lat później w 1853 roku. 26 lipca 1840 roku biskup P. Straszyński dokonał poświęcenia grobowca, który oddano również do użytku publicznego. Rok później parafia Grajewo otrzymała od biskupa zezwolenie na odprawianie przy kaplicznym ołtarzu jednej mszy w ciągu roku, która przypadała 26 lipca w dniu świętej Anny. Od 1 czerwca 1878 roku, kiedy to kościół parafialny spłonął, do czasu wybudowania nowej świątyni w 1882 roku, kaplica służyła jako miejsce odprawiania nabożeństw dla wiernych całej parafii.

Do kaplicy św. Anny wiedzie alejka prowadząca od najstarszej, głównej bramy wejściowej. Czterostopniowe schody umożliwiają wejście od frontu, ale także z boków. Nad drzwiami umieszczono około 6 metrowy napis dedykacyjny o treści: „ŚWIĘTEY ANNIE”. Boczne ściany kaplicy jak również frontowa - zdobione czterema płaskimi kolumnami, posiadają po trzy wysokie, prostokątne okna w wąskich profilowych opaskach, które rozświetlają wnętrze. Ściana tylna z napisem: „GRÓB RODZINY WILCZEWSKICH”, a w środkowym akroterionie herb rodziny „ Trzy radła”.

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej we współpracy ze Społecznym Komitetem Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego chcąc ocalić niszczejący obiekt podjęła ku temu stosowne kroki. W 2014 r. po uzyskaniu stosownych pozwoleń konserwatora zabytków oraz starostwa powiatowego wykonano instalację elektryczną wewnątrz kaplicy oraz instalację odgromową. Odrestaurowano również budynek na zewnątrz. W ramach robót położono nową elewację, zamontowano nowe drzwi, odnowiono napisy i tablicę. Ponadto wykonano prace izolacyjne i elewację fundamentów oraz montaż 6 okien.

Zwiedzanie:

Obiekt znajduje się na cmentarzu, na którym wyłożone są alejki z kostki brukowej. Otwarty jest jedynie 1 i 2 listopada oraz w dniu odpustu.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Grajewo, Podlaskie
Grajewo, 19-200 Grajewo
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu