Kościół na Skałce

Miasto
Kontakt ul. Skałeczna 15,
Kraków
tel. 12 61 90 900

Opis

Kościół na Skałce znany jest przede wszystkim jako miejsce męczeńskiej śmierci i pierwszego pochówku patrona Polski, biskupa Stanisława ze Szczepanowa.

Biskup popadł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym i został przez niego skazany na śmierć przez obcięcie członków. Według legend egzekucję wykonano podczas mszy prowadzonej przez św. Stanisława, a części jego ciała porozrzucano przed świątynią.

Kościół jaki dziś możemy zobaczyć to prawdopodobnie trzecia budowla, która stanęła w tym miejscu. Pierwsza – pierwotna rotunda romańska św. Michała Anioła przebudowana została na styl gotycki w XIV wieku. Ta wersja przetrwała jedynie do XVII wieku, kiedy to została zniszczona podczas najazdu Szwedów. Dzisiejszy wygląd świątyni nadał architekt Antoni Solari.

Zwiedzając wnętrza kościoła zobaczyć możemy pień, na który w momencie śmierci padły krople krwi biskupa oraz zachowane resztki kamiennych stopni ołtarza na których dokonano morderstwa. W pobliżu znajduje się także sadzawka, która według wierzeń posiada właściwości lecznicze.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
ul. Skałeczna 15
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu