Kaplica Aniołów Stróżów w Radzyniu Podlaskim

Miasto
Kontakt ul. Sitkowskiego
21-300 Radzyń Podlaski

Opis

Kaplica Aniołów Stróżów w Radzyniu Podlaskim wybudowana została w XVII w.

Niewielka budowla charakteryzuje się szlachetnością formy architektonicznej. Została wzniesiona na planie sześcioboku, jest dwukondygnacyjna, przykryta dachem stożkowym z barokową latarnią. W ścianach elewacji górnej znajdują się okulusy. Dolną kondygnację elewacji zdobią aedicule z dekoracyjną konchą. 

Przypuszcza się, że miejsce, gdzie jest usytuowana kaplica ma głębiej sięgającą historię. Prawdopodobnie tu mieściła się pierwsza świątynia - drewniany kościół pw. Świętej Trójcy ufundowany przez braci Mikołaja i Wojciecha Cebulków w XV w. Przypomnijmy, że świątynia ok. 1540 roku została przekazana kalwinom przez Jana Kazanowskiego. Gdy ten został w niej pochowany (1591), katolicy uznali to za profanację świątyni. I choć Zofia Mniszchowa przeprowadziła jego remont (ok. 1603 r.), z czasem kościół stracił swą rangę głównej świątyni miasta.

W latach 1614-41 wzniesiono obecny, murowany kościół pw. Świętej Trójcy, usytuowany w centrum miasta. Wówczas pierwotną, drewnianą świątynię rozebrano. Prawdopodobnie to na jej miejscu  powstała kaplica Aniołów Stróżów.

W latach 2009 - 2011 poddano zabytek gruntownej konserwacji, podczas której ujawniono wspaniałą, sztukateryjną dekorację w stylu renesansu lubelskiego oraz unikatowe napisy na ścianach, świadczące o tym, że obiekt pochodzi nie jak przypuszczano z XVIII, lecz z XVII wieku.

Na ścianach kapliczki znajduje się kilkanaście podpisów. Większe, ładniejsze litery stawiali zapewne majstrowie, zaś mniejsze ich pomocnicy. Specjaliści stwierdzili, że napisy są niezwykle podobne do tych z nagrobka Mniszków, który mieści się w kościele Świętej Trójcy. Ponadto znajdziemy tam daty z XVII wieku (np. r. 1690).

 

 

Źródło: Urząd Miasta Radzyń Podlaski https://www.radzyn-podl.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Radzyń Podlaski, Lubelskie
Sitkowskiego, 21-300 Radzyń Podlaski
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu