Kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Miasto
Kontakt ul. Profesorska 3
80-856 Gdańsk

Opis

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej to najstarszy i najważniejszy kościół gdańskiego Starego Miasta.

W 1227 r. władze przyznały kościół św. Mikołaja zakonowi dominikanów i pojawiła się potrzeba, by wznieść świątynię parafialną dla ówczesnych gdańszczan – prawdopodobnie właśnie wtedy rozpoczęto budowę kościoła św. Katarzyny.

Kościół kilkakrotnie przebudowywano aż do osiągnięcia dzisiejszej sylwetki o pięcioprzęsłowej gotyckiej hali, której sklepienie wsparto na ośmiobocznych filarach. Charakterystycznym elementem budynku jest jego wieża, która wraz z dodanym w XVII w. pięknym barokowym hełmem ma 76 m wysokości. Na wieży kościoła melodie wygrywa sławny katarzyński carillon. O tym jak ważną częścią gdańskiego krajobrazu (czy raczej miejskiej audiosfery) jest carillon kościoła św. Katarzyny świadczy fakt, że po pożarze, który zniszczył wieżę w 1905 r. dzięki ofiarności gdańszczan i funduszom władz miejskich w zaledwie trzy lata udało się zebrać kwotę niezbędną do wyremontowania zniszczonej wieży i kupna nowego, 37-dzwonowego carillonu. Jego waga wynosiła niemal 17 ton i był to wówczas najcięższy zespół dzwonów na świecie. W czasie II wojny światowej dzwony przeznaczone zostały na cele wojskowe – wywiezione do Niemiec w celu przetopienia cudem ocalały, jednak nigdy więcej do Gdańska nie wróciły. Carillon ponownie zamontowano na wieży kościoła w 1989 r. - obecnie składa się na niego 50 dzwonów o łącznej masie niemal 18 ton! Jest to największy i całą pewnością jeden z najpiękniej brzmiących polskich carillonów (koncerty odbywają się tu cyklicznie w każdy piątek o 14.45).
W wieży kościoła mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).
Wśród najcenniejszych zabytków kościoła św. Katarzyny znajdują się obrazy pędzla gdańskich mistrzów: Antona Möllera i Izaaka van den Blocke oraz cenne epitafia – wśród nich także epitafium upamiętniające jednego z najbardziej znanych gdańszczan, Jana Heweliusza.

 

Źródło: Gdańska Organizacja Turystyczna http://visitgdansk.com/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdańsk, Pomorskie
Profesorska 3, 80-856 Gdańsk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu