Bazylika Mariacka w Gdańsku

Miasto
Kontakt ul. Podkramarska 5
80-834 Gdańsk

Opis

Wznoszony przez ponad półtora wieku Kościół Najświętszej Marii Panny to najpotężniejsza budowla gotycka miasta.

Należy do największych świątyń europejskich (może pomieścić nawet 25 tysięcy osób!) i nie ma równego sobie wśród wszystkich kościołów świata wzniesionych z cegły. Jej wnętrza o wyjątkowo pięknym gwiaździstym sklepieniu wspartym na 27 masywnych filarach kryją  wiele doskonałych dzieł sztuki  średniowiecznej

i barokowej oraz liczne epitafia, m.in. przebogaty ołtarz główny dzieła mistrza Michała Schwarza z Augsburga, wzruszającą kamienną Pietę z roku ok. 1410, kopię tryptyku Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”, figurę Pięknej Madonny, żyrandol koszowy z 1490 roku, wspomniany słynny zegar astronomiczny. Doskonała akustyka surowych, ascetycznych murów kościoła podkreśla piękne brzmienie barokowych organów. Z galeryjki imponującej 82-metrowej wieży dzwonnej, której charakterystyczna sylweta o płaskim dachu dumnie wznosi się nad Gdańskiem, roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta. Wiedzie do niej blisko 400 stopni. Obok, w cieniu Bazyliki, wyrasta piękna barokowa Kaplica Królewska o oryginalnej fasadzie i charakterystycznych trzech  kopułach.

W Bazylice Mariackiej znajduje się Zegar Astronomiczny. Teatr figur: ścigani przez śmierć apostołowie spieszący do nieba, słońce i księżyc wędrujące na tle znaków zodiaku, tysiące niezrozumiałych dla laika cyfr i liczb zapisanych maczkiem. Mroczna legenda. XV-wieczne dzieło Hansa Düringera: zrekonstruowany niezwykły zabytek, który skrywają mury Bazyliki Mariackiej. Słynny zegar astronomiczny składa się z trzech części. Szczytowa, najbardziej przykuwająca uwagę zwiedzających, to teatr figur: apostołowie, śmierć, wybijający godziny i kwadranse na dzwonie Adami Ewa. Centralną częścią zegara jest planetarium z zegarem właściwym, znakami zodiaku i tarczami z fazami księżyca. Dolna kondygnacja to kalendarium liturgiczne: tarcza wypełniona mnóstwem znaków zrozumiałych tylko wtajemniczonym, przysłonięta  częściowo drugą– z wizerunkiem Madonny.
Związana z historią powstania zegara, mrożąca krew w żyłach legenda jest równie interesująca co samo dzieło mistrza Düringera…

 

Źródło: Gdańska Organizacja Turystyczna http://visitgdansk.com/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdańsk, Pomorskie
Podkramarska 5, 80-834 Gdańsk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu