Bazylika Mariacka

Miasto
Kontakt Plac Mariacki 5
31-042 Kraków

tel.: 12 422 05 21
fax.: 12 421 07 85
e-mail: biuro@​mariacki.​com

Opis

Bazylika Mariacka, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najważniejszy po katedrze wawelskiej kościół Krakowa.

zniesiony na Rynku Głównym jest wizytówką miasta, odwiedzaną tak licznie przez turystów, którzy nazywają go „nadwiślańską Notre Dame”.

Historia Bazyliki Mariackiej sięga początków XIII wieku, a dokładnie 1223 roku. Została ufundowana przez biskupa Iwo Odrowąża. Przez kolejne stulecia była wielokrotnie przebudowywana, zmianom podlegały zarówno bryła, jak i wnętrze.

We wnętrzu bazyliki znajdują się prawdziwe arcydzieła architektoniczne. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny dłuta Wita Stwosza z XV wieku stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Jego nastawa jest pentaptykiem. Składa się z części centralne z rzeźbionymi figurami, jednej pary ruchomych skrzydeł wewnętrznych i jednej pary nieruchomych skrzydeł zewnętrznych. Obie pary skrzydeł ozdobione są płaskorzeźbami. Całości dopełnia postawiona na mensie ołtarzowej płaskorzeźbiona predella oraz ażurowe zwieńczenie z pełnoplastyczną rzeźbą. Dodatkowo na uwagę zasługują organy: wielkie, chórowe (prezbiterium) i małe (w nawie południowej).

Fasada kościoła ujęta jest w dwie charakterystyczne wieże, które różnią się między sobą wysokością. Wieża wyższa – południowa ma 82 metrów wysokości. Zwana jest Hejnalicą lub Strażnicą – Excubiarum. Służy od wieków trębaczom mariackim, którzy co godzinę odgrywają z niej hejnał na cztery strony świata. Natomiast wieża niższa – północna, o wysokości 69 metrów, pełni funkcję dzwonnicy. W niej znajdują się cztery dzwony liturgiczne: Półzygmunt, Tenebrat, Misjonał i najstarszy tzw. Campana Antiqua.

Zwiedzanie Bazyliki możliwe jest w dni powszednie w godz. 11:30 – 18:00, natomiast w niedzielę i święta w godz. 14:00 – 18:00. Kasy zamykane są na 15 minut przed końcem godziny zwiedzania. Turyści mogą zwiedzać tylko przednią część Bazyliki, czyli prezbiterium z ołtarzem.

Wejście na wieżę mariacką możliwe jest od wtorku do soboty w godz. 9:30 – 17:30 i w niedzielę w godz. 13:10 – 17:30 (wejścia co 30 minut). W styczniu i lutym wieża jest zamknięta dla zwiedzających. Natomiast w listopadzie, grudniu oraz marcu zwiedzanie tylko od czwartku do soboty w godz. 9:10 – 19:30.

Szczegółowe informacje dotyczące Bazyliki Mariackiej znajdują się na stronie www.mariacki.com/ . Bazylikę można także znaleźć na fb: www.facebook.com/KosciolMariacki/ oraz na twitterze: www.twitter.com/kosciolmariacki .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
Plac Mariacki 5, 31-042 Kraków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu