Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Wystawa stała: Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza
13-200 Działdowo
Lokalizacja: Gotycka część zamku
Opis
Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki oraz dwie najbardziej reprezentacyjne sale zamkowe: kaplica i refektarz. Treści przy każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.
Sala nr 1 „Działdowo od pradziejów do XIV w.”
W pierwszym pomieszczeniu obejrzymy krótki film poświęcony historii Działdowa. Przy jednym ze stanowisk znajduje się imitacja ciałopalnego grobu wraz z wyposażeniem. Zobaczymy też makietę przedstawiającą przekrój gotyckiego skrzydła zamku, jedynego budynku zamkowego, który zachował się z czasów krzyżackich.
Sala nr 2 „Zamek jako centrum administracyjne”
Po prawej stronie sali możemy zobaczyć mapę Działdowa autorstwa Schrȍttera z przełomu XVIII i XIX wieku. W pomieszczeniu dominuje wielka makieta miasta z najważniejszymi budynkami oraz osadami. Jedno ze stanowisk traktuje o działdowskich starostach i wójtach, którzy zapisali się w historii. W sali znajduje się także zrekonstruowane miejsce pracy wójta.
Sala nr 3 „Sala numizmatyczna”
W pomieszczeniu możemy oglądać kolekcję monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI-XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.
Sala nr 4 „Życie codzienne w średniowiecznym zamku”
W czwartej sali dostępna jest kilkuminutowa wideoprezentacja wyświetlana na specjalnym stole przybliżająca średniowieczne obyczaje kulinarne. Przy jednym ze stanowisk możemy dowiedzieć się o dawnej medycynie i higienie. Z ekspozycji stałej warto zwrócić uwagę na średniowieczną zabawkę oraz kamionkowy pucharek znaleziony na działdowskim zamku.
Sala nr 5 ”Uzbrojenie rycerskie”
W sali znajduje się replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego. Na jednej ze ścian zamontowany jest duży multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.
Sala nr 6 „Wojny i bitwy”
W szóstym pomieszczeniu możemy obejrzeć rekonstrukcję okopu z bitwy pod Tannenbergiem oraz wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r., żołnierza błękitnej armii gen. Józefa Hallera oraz umundurowanie francuskiego żołnierza z czasów wojen napoleońskich. Ponadto w sali znajdują się dwie duże gabloty, pierwsza poświęcona jest I wojnie światowej, w drugiej znaleźć możemy ekspozycję z czasów II wojny światowej.
Sala nr 7 „Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX-XX w.”
W sali znajduje się duży ekran na którym wyświetlane są zdjęcia i pocztówki XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach możemy obejrzeć eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego, jak też artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.
Sala nr 8 „Cmentarze wojenne i pomniki”
W ostatniej sali muzealnej obejrzymy film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. W pomieszczeniu zamontowane są także infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz historii miasta w okresie II wojny światowej.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00 - 17:00
Środa: 10:00 – 17:00
Czwartek: 9:00 – 17:00
Piątek: 9:00 – 17:00
Sobota: 10:00 – 17:00
Niedziela: 10:00-15:00
Cennik:
Wstęp: bezpłatny
Usługa przewodnicka (1 godzina) tylko dla zorganizowanych grup – usługa bezpłatna
Lokalizacja
ul. Zamkowa 12 , 13-200
Opinie
comments powered by Disqus