Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Wystawa stała: Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza

Miasto
Kontakt ul. Zamkowa 12
13-200 Działdowo
Lokalizacja: Gotycka część zamku

Opis

W odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku prezentowana jest historyczno-archeologiczna ekspozycja stała, poświęcona bogatej historii Działdowa

Chronologicznie uporządkowana ekspozycja stała obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do połowy XX wieku. Zwiedzającym udostępnione są również krużganki oraz dwie najbardziej reprezentacyjne sale zamkowe: kaplica i refektarz. Treści przy każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w dwóch językach: polskim i angielskim.

Sala nr 1 „Działdowo od pradziejów do XIV w.”

W pierwszym pomieszczeniu obejrzymy krótki film poświęcony historii Działdowa. Przy jednym ze stanowisk znajduje się imitacja ciałopalnego grobu wraz z wyposażeniem. Zobaczymy też makietę przedstawiającą przekrój gotyckiego skrzydła zamku, jedynego budynku zamkowego, który zachował się z czasów krzyżackich.

Sala nr 2 „Zamek jako centrum administracyjne”

            Po prawej stronie sali możemy zobaczyć mapę Działdowa autorstwa Schrȍttera z przełomu XVIII i XIX wieku. W pomieszczeniu dominuje wielka makieta miasta z najważniejszymi budynkami oraz osadami. Jedno ze stanowisk traktuje o działdowskich starostach i wójtach, którzy zapisali się w historii. W sali znajduje się także zrekonstruowane miejsce pracy wójta.

Sala nr 3 „Sala numizmatyczna”

            W pomieszczeniu możemy oglądać kolekcję monet krzyżackich oraz monet z okresu XVI-XX w., które umieszczone są w dwóch dużych gablotach.

Sala nr 4 „Życie codzienne w średniowiecznym zamku”

            W czwartej sali dostępna jest kilkuminutowa wideoprezentacja wyświetlana na specjalnym stole przybliżająca średniowieczne obyczaje kulinarne. Przy jednym ze stanowisk możemy dowiedzieć się o dawnej medycynie i higienie. Z ekspozycji stałej warto zwrócić uwagę na średniowieczną zabawkę oraz kamionkowy pucharek znaleziony na działdowskim zamku.

Sala nr 5 ”Uzbrojenie rycerskie”

            W sali znajduje się replika bombardy oraz dwóch zbroi: rycerza polskiego i krzyżackiego. Na jednej ze ścian zamontowany jest duży multimedialny ekran dotyczący średniowiecznego uzbrojenia.

Sala nr 6 „Wojny i bitwy”

            W szóstym pomieszczeniu możemy obejrzeć rekonstrukcję okopu z bitwy pod Tannenbergiem oraz wiernie odtworzone postaci rosyjskiego i niemieckiego żołnierza z okresu I wojny światowej, polskiego żołnierza z września 1939 r., żołnierza błękitnej armii gen. Józefa Hallera oraz umundurowanie francuskiego żołnierza z czasów wojen napoleońskich. Ponadto w sali znajdują się dwie duże gabloty, pierwsza poświęcona jest I wojnie światowej, w drugiej znaleźć możemy ekspozycję z czasów II wojny światowej.

Sala nr 7 „Życie społeczno-polityczne w Działdowie od XIX-XX w.”

            W sali znajduje się duży ekran na którym wyświetlane są zdjęcia i pocztówki XIX i XX-wiecznego Działdowa. W gablotach możemy obejrzeć eksponaty z okresu XX-lecia międzywojennego, jak też artefakty z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady Soldau.

Sala nr 8 „Cmentarze wojenne i pomniki”

            W ostatniej sali muzealnej obejrzymy film przedstawiający historię cmentarzy i pomników z okresu I wojny światowej. W pomieszczeniu zamontowane są także infokioski dotyczące historii Komisariatu Straży Granicznej w Działdowie oraz historii miasta w okresie II wojny światowej.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 10:00 - 17:00

Środa: 10:00 – 17:00

Czwartek: 9:00 – 17:00

Piątek: 9:00 – 17:00

Sobota: 10:00 – 17:00

Niedziela: 10:00-15:00

Cennik:

Wstęp: bezpłatny

Usługa przewodnicka (1 godzina) tylko dla zorganizowanych grup – usługa bezpłatna

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Działdowo, Warmińsko-Mazurskie
ul. Zamkowa 12 , 13-200
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu