Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego

Miasto
Kontakt ul. Plac Mickiewicza 43
13-200 Działdowo
Lokalizacja: Ratusz

Opis

Sale zaplanowano w porządku historycznym. Podczas zwiedzania w pomieszczeniach towarzyszyć nam będą skomponowane specjalnie dla potrzeb muzeum pieśni chóralne.

Muzeum łączy w sobie interaktywne prezentacje multimedialne z ekspozycją stałą, znajdującą się w gablotach. Treści przy każdym stanowisku ekspozycyjnym opracowane są w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. 

Sala nr 1 „Powstanie i ekspansja państwa krzyżackiego”

Pierwsza sala poświęcona jest początkom zakonu krzyżackiego, znajdują się w niej trzy ekrany na których wyświetlane są filmowe prezentacje. Przy pierwszym stanowisku możemy obejrzeć film z lektorem poświęcony początkom zakonu krzyżackiego. Dowiemy się jakie były główne przyczyny powstania bractwa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w którym miejscu je założono oraz jak to się stało, że zakonnicy spod znaku czarnego krzyża trafili w końcu na ziemię chełmińską i michałowską. Druga prezentacja obrazuje interaktywną mapę na której obserwujemy ekspansję terytorialną państwa krzyżackiego. Stanowisko trzecie poświęcone jest historii miasta Działdowa oraz roli, jaką odegrał w nim zakon krzyżacki.

Sala nr 2 „Codzienność w czasach zakonu krzyżackiego”

            W sali dominują podwieszone nad przeszkoloną podłogą ekrany dotykowe. Na każdym z nich prezentowane są treści poruszające różnorodną tematykę średniowiecza: codzienne życie ówczesnego człowieka, organizację i hierarchię zakonną, średniowieczne osiągnięcia inżynieryjne, sylwetki wielkich mistrzów krzyżackich czy tajniki ówczesnej kuchni (wybrane przepisy średniowieczne można wysłać na dowolny adres internetowy). Pod szklaną podłogą znajduje się wielka mapa obrazująca zasięg terytorialny państwa krzyżackiego w poszczególnych okresach swego istnienia.

Sala nr 3 „Technika wojskowa zakonu”

            W pomieszczeniu znajduje się ekspozycja poświęcona rodzajom i typom średniowiecznej broni jak też taktyce i strategii prowadzenia wojen. Na końcu sali umieszczona jest makieta odwzorowująca kształt działdowskiego zamku z drugiej połowy XIV wieku.  

Sala nr 4 „Bitwa pod Grunwaldem. Schyłek państwa krzyżackiego”

            Tematyka w czwartej sali skupiona jest wokół schyłku i upadku państwa krzyżackiego. W pomieszczeniu dominuje duży „stół” pełniący funkcję ekranu projekcyjnego. Z wyświetlanych na nim treści dowiemy się o przyczynach konfliktu z Polską w efekcie którego doszło do wielkiej wojny w latach 1409-1411. Poznamy genezę i przebieg bitwy pod Grunwaldem oraz liczebność wojsk biorących w niej udział. Na jednym ze stanowisk poznamy też współczesne losy zakonu krzyżackiego.

Sala nr 5 „Sala kinowa”

            W sali kinowej na dużym ekranie prezentowane są trzy filmy dokumentalne tematycznie związane z zakonem krzyżackim.

Poddasze

Na poddaszu umieszczone są stanowiska przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Znajdują się tu między innymi: atrapa średniowiecznego pręgierza z możliwością przywiązania, kopia średniowiecznego uzbrojenia czy imitacja zamkowej celi. Przy jednym ze stanowisk mamy możliwość zrobienia sobie zdjęcia, wyboru stroju średniowiecznego i wysłania go na adres e-mailowy. W multimedialnych goglach obejrzymy sceny batalistyczne oraz zwiedzimy w formacie 3D działdowski zamek z czasów krzyżackich.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 11:00 - 16:00

Środa: 11:00 – 16:00

Czwartek: 11:00 – 16:00

Piątek: 11:00 – 16:00

Sobota: 11-00 – 16:00

Niedziela: nieczynne

Cennik:

3 zł – bilet ulgowy

6 zł – bilet normalny

Usługa przewodnicka (50 minut) – grupa do 25 osób: 60 zł

Usługa przewodnicka (50 minut) – grupa powyżej 25 osób: 120 zł

Grupy z przewodnikiem wpuszczane są o pełnych godzinach

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Działdowo, Warmińsko-Mazurskie
ul. Plac Mickiewicza 43, 13-200
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu