Muzeum Walewskich w Tubądzinie

Miasto
Kontakt Tubądzin 31 A
98-280 Wróblew

tel.: 43 821 37 26
e-mail: muzeumwalewskich@onet.pl

Opis

Poniższy opis malowniczego parku i znajdującego się w nim dworu sporządzony przez Cecylię Walewską odnosi się do Tubądzina.

„... Jest w ziemi sieradzkiej cichy biały dworek. Pachną przed nim bzy w maju i śpiewają słowiki, kwitną w skwar letni pomarańcze i cytryny, spływa pnącz wina z balkonów. W wielkim klombie przed domem różowią się begonie i krwawi szkarłat meteorów. Wszędzie kwiaty. Na szmaragdowych trawnikach błękitne jodły, amerykańskie sosny, białodrzew, olbrzymie tuje i cyprysy. Kwitnące juki, jak białe posągi, majaczą w półkolu tarasu z perspektywą na łąki, staw i aleję wiązów. Czarowny zakątek…”

Miejsca, gdzie ostatni przedwojenny właściciel Kazimierz Stanisław Walewski, człowiek niezwykle energiczny mieszkał, pracował i gromadził wszelkie pamiątki tyczące się rodziny Walewskich. Realizowana przez prawie pięćdziesiąt lat pasja zaowocowała urządzeniem „muzeum rodzinnego” na które składało się archiwum rodu Walewskich, portrety i szereg różnych pamiątek po członkach tej rodziny. Znajdowała się tu też bogato wyposażona biblioteka liczne starodruki z XVI-XVIII w., oraz zbiory archeologiczne pozyskane przez miejscową ludność w czasie prac polowych.

Wybuch II wojny światowej niweczy trud Kazimierza Walewskiego, większość zbiorów ulega zniszczeniu lub rozproszeniu. To, co udało się uratować po wojnie trafiło do Archiwum Państwowego w Łodzi oraz do Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Dobra Tubądzin zostały podzielone między mieszkańców wsi i Spółdzielnię Produkcyjną, dwór i oficynę zamieszkali dawni pracownicy folwarczni doprowadzając te obiekty do ruiny. Po ich wyprowadzce nadarzyła się okazja, aby to co pozostało z niegdyś kwitnącego majątku pozyskać na cele muzealne. Dzięki staraniom Zofii Neymanowej dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu udało się przejąć, wyremontować i w 1984 r. otworzyć Muzeum Wnętrz Dworskich, do którego powróciła ocalała część przedwojennej kolekcji Kazimierza Walewskiego.

W latach 90-tych ubiegłego wieku Muzeum nawiązało kontakty ze spadkobiercą Kazimierza Walewskiego i członkami rodziny Walewskich, które zaowocowały przekazaniem licznych pamiątek oraz poszerzyły wiedzę na temat „dawnego Tubądzina”. W roku 1999 nastąpiła zmiana nazwy Muzeum na Muzeum Walewskich w Tubądzinie, aby pamiątki i wiedza na temat rodziny Walewskich znajdowały się w odpowiednio nazwanym miejscu.

Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się w murowanym piętrowym klasycystycznym dworze wybudowanym w drugiej połowie XVIII w. W sześciu salach piętra i dwóch parteru można zobaczyć kolekcję mebli, rzemiosła, malarstwa i starodruków, nawiązującą do typowego wyposażenia siedzib ziemiańskich przełomu XIX i XX wieku okolic Sieradza. W parku znajduje się oficyna dworska, pierwotnie z 1860 r., odbudowana od podstaw i przeznaczona na zaplecze administracyjne muzeum.

Dwór i oficynę otacza 3 hektarowy park, w którym rosną pomnikowe okazy drzew m.in. lipa szerokolistna, olcha czarna oraz liczne modrzewie, jesiony, wiązy, graby, kasztanowce.

               

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wróblew, Łódzkie
Tubądzin 31 A, 98-280 Wróblew
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu