Muzeum Okręgowe w Sieradzu

Miasto
Kontakt ul. Dominikańska 2
98-200 Sieradz

tel.: 43 827 16 39

Opis

Muzeum Okręgowe w Sieradzu powstało w 1937 r.

W tym samym roku 23 listopada 1937 r. wybrano zarząd i zatwierdzono statut Muzeum. Pierwsze eksponaty zostały zgromadzone dzięki darom m.in. Kazimierza Walewskiego z Tubądzina, starosty sieradzkiego Kazimierza Łazarskiego, ks. Walerego Pogorzelskiego i innych.

Obecną siedzibą Muzeum Okręgowego jest najstarsza murowana kamienica w Sieradzu, która powstała w końcu XVI w. lub na początku XVII w.

Zasłużoną postacią w rozwoju sieradzkiego muzealnictwa była Zofia Neymanowa – kustosz i kierownik Muzeum od 15 czerwca 1948 r. do końca 1976 r. Na budynku przy muzeum przy ul. Dominikańskiej 2 widnieje tablica pamiątkowa poświęcona Zofii Neyman. W tym czasie powiększono muzeum o dwie kamienice w Rynku i udostępniono wystawy stałe do zwiedzania.

Obecnie nasze Muzeum posiada działy: archeologii, historii, sztuki etnografii oraz dział promocji i edukacji muzealnej. Znajduje się tu również biblioteka naukowa. W zbiorach posiadamy ponad 45000 zabytków.

Zapraszamy na wystawy stałe, na których prezentowane są dzieje osadnictwa regionu sieradzkiego od pradziejów po średniowiecze ilustrowane materiałem archeologicznym, bogate zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego, farmaceutyczne, numizmaty, artefakty ukazujące kulturę wsi sieradzkiej z początku XX wieku oraz wojskowy sprzęt  łączności, którym posługiwali się żołnierze Wojska Polskiego na przestrzeni minionych lat. 

Na szczególną uwagę zasługują prezentowane zbiory portretu sarmackiego i trumiennego z wizerunkami przedstawicieli rodów szlacheckich zamieszkujących ziemię sieradzką, kolekcja rzeźby sakralnej od średniowiecza po barok, rekonstrukcja przedwojennej apteki sieradzkiej oraz zbiory regionalnych strojów ludowych.

Celem ekspozycji stałych jest ukazanie historii, kultury, sztuki oraz życia codziennego mieszkańców Sieradza i okolic. Wystawy mają swoje zaplecze edukacyjne w postaci różnorodnych zajęć, lekcji i przybliżających tematykę naszych zbiorów wielu grupom wiekowym zwiedzających.

Obok wystaw stałych organizujemy i wypożyczamy wystawy czasowe. Mają one podwójne znaczenie. Pokazują zbiory Muzeum nie eksponowane na wystawach stałych, ale także zbiory i kolekcje innych placówek i osób prywatnych. Dzięki wystawom czasowym stali bywalcy Muzeum znajdą tu zawsze możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zapoznania się z eksponatami z różnych dziedzin i stron Polski a także świata, dotąd nie prezentowanymi w Sieradzu.

Muzeum Okręgowe w Sieradzu posiada dwa oddziały: Sieradzki Park Etnograficzny mieszczący się przy ul. Grodzkiej w Sieradzu oraz Muzeum Walewskich w Tubądzinie – oddział utworzony 25 października 1984 r.           

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Sieradz, Łódzkie
Dominikańska 2, 98-200 Sieradz
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu