Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze

Miasto
Kontakt ul. Michałowicka 32
58-500 Jelenia Góra

tel.: 75 755 32 86

Opis

Była od niego młodsza o 13 lat, pełna życia, obyta w świecie, mająca artystyczną duszę. Rozumieli się bez słów.

On – szanowany pisarz, przykładny obywatel, mąż i ojciec, i ona – pełna wdzięku, utalentowana, debiutująca skrzypaczka. Poznali się w 1893 r., w Berlinie, na premierze jego dramatu Hanusia. Gerhart Hauptmann i Margarethe Marschalk najpierw się zaprzyjaźnili, szybko jednak ich znajomość przerodziła się w gorące uczucie.

Gdy małżeństwo pisarza z Marie z domu Thienemann wisiało na włosku, z Margerethą odbył romantyczną podróż do Włoch, która tylko umocniła jego fascynację jej osobą. Po zabezpieczeniu dotychczasowej żony i dzieci, Hauptmann w 1900 r. dla siebie i Margarethe kupił w Jagniątkowie ziemię. Tam w latach 1900-1901, według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha, kazał zbudować willę zwaną „Wiesenstein”, czyli „Łąkowy Kamień”. Właśnie tam, niedługo po rozwodzie Hauptmann poślubił Margarethę, pisząc potem do swego brata Carla: „Nowe, ciche piękno wypełnia nasz dom”.

Dom, którego powstaniu towarzyszyły rodzinne dramaty, stał się jednak wytęsknionym schronieniem dla pisarza i jego drugiej żony, z którą przez resztę życia łączyło go głębokie uczucie i wzajemne zrozumienie. Tutaj Hauptmann chronił się przed towarzyskim wirem Berlina, gościł najprzedniejszych artystów, literatów i intelektualistów niemieckich, gromadził dzieła sztuki i pracował niczym tytan, według czasu odmierzanego przez wschody i zachody słońca widoczne z ogrodu, z widokiem na ukochane Karkonosze.

Mieszkając tu, w ro-ku 1912 dowiedział się, że został laureatem literackiej nagrody Nobla za całokształt swej twórczości.

Dzisiaj w jego domu o architekturze będącej mieszanką historyzmu i neorenesansu, gdzie mieszkał aż do swej śmierci w 1946 r., znajduje się Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. W placówce można obejrzeć m.in. gabinet pisarza, dawną bibliotekę czy hol ze zjawiskową polichromią autorstwa malarza i grafika Johannesa Maximiliana Avenariusa. Została wykonana z okazji 60. urodzin pisarza. Avenarius wykorzystał w niej motywy z dzieł Hauptmanna (Tkacze, Hanusia), motywy biblijne (Adam i Ewa) oraz elementy ilustrujące biografię pisarza (portret syna Benvenuta i drugiej żony Margarethe).

 

 

Źródło: Opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jelenia Góra, Dolnośląskie
Michałowicka 32, 58-500 Jelenia Góra
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu