Galeria i Zdrojowy Teatr Animacji w Parku Zdrojowym w Jeleniej Górze

Miasto
Kontakt Park Zdrojowy 1
58-500 Jelenia Góra

tel.: 75 755 76 90

Opis

Uzdrowisko Cieplice cieszyło się już zbyt wielkim uznaniem.

By jego właściciel, hrabia Johann Nepomucen Schaffgotsch nie pokusił się o urządzenie wspaniałego założenia z dodatkowymi atrakcjami. Nie musiał zaczynać od zera. Wszak park w Cieplicach powstał już w 1713r. na bazie ogrodu-warzywniaka. W 1796r. ukształtowano główną aleję parkową, wysadzaną lipami i klonami. W 1819 r. przypałacowy ogród urządzono w stylu francuskim, a w 1838 r. gruntownie przebudowano według założeń stylu angielskiego. Schaffgotsch kazał podzielić go na dwie części: zamkową (przeznaczoną tylko do użytku lokatorów pałacu) i zdrojową (dostępną dla pozostałych). Dla umilenia czasu przebywającym w parku kuracjuszom w muszli koncertowej przygrywała orkiestra wykonująca ówczesne szlagiery, w galerii można było podyskutować przy kawie, a w teatrze podziwiać aktorską sztukę.

Galerię wzniesiono w latach 1797-1800, na wzór antycznej willi, według projektu znanego berlińskiego architekta, Gotfrieda Geisslera. Urządzono w niej salę koncertową, czytelnię, salon gier towarzyskich, palarnię cygar i restaurację, która funkcjonuje tam do dziś. W 1835 r. hrabia ufundował gmach teatru dworskiego, który szerszej publiczności został udostępniony dopiero pięć lat później. Ten klasycystyczny budynek, o nieco mniej szlachetnych od Galerii kształtach zaprojektował Albert Tollberg. Potem rozbudowany do dziś zachował swą formę. Dla wygody gości z czasem połączono go z sąsiednią Galerią.

Umiejscowienie w uzdrowisku teatru, bardzo zaktywizowało życie kulturalne Cieplic. Ciekawostką jest, że do przedstawień włączali się utytułowani kuracjusze czy członkowie rodziny Schaffgotschów. Dzisiaj w budynku swoją siedzibę ma Zdrojowy Teatr Animacji realizujący przede wszystkim wspaniałe spektakle dla dzieci i młodzieży.

Park, który niedawno przeszedł gruntowną renowację, ma powierzchnię ponad 16 ha. Rosną w nim dorodne okazy drzew rodzimych m.in. klony, jawory, lipy drobnolistne i dęby szypułkowe czy egzotycznych, jak dęby czerwone czy daglezje zielone, a jego zadbane alejki z ławeczkami zachęcają do odpoczynku i chwili refleksji.

 

 

Źródło: Opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jelenia Góra, Dolnośląskie
Park Zdrojowy 1, 58-500 Jelenia Góra
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu