Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

Miasto
Kontakt ul. Jagiellońska 67/71
42-200 Częstochowa

tel.: 34 365 19 82
e-mail: muzeum@jp2muzeum.pl

Opis

Muzeum Monet i Medali JP II to muzeum poświęcone pamięci naszego Papieża.

Gromadzi pamiątki dotyczące tego Świętego Pontyfikatu, przede wszystkim monety i medale. W skład kolekcji wchodzi prawie 8000 medali ze 127 krajów świata i ponad 2 000 monet z 83 krajów. Poza tym można tu obejrzeć rzeźby, ikony, płaskorzeźby, kopię Biblii Gutenberga, relikwie Ojca Świętego, osobiste pamiątki związane z Janem Pawłem II i inne ciekawostki kolekcjonerskie.

Placówka powstała w 2011 roku, kiedy to Prezes Firmy President Electronics Poland – Krzysztof Witkowski – nabył od Pana Wojciecha Grabowskiego z Londynu kolekcję monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Te 3000 numizmatów pochodziło z wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Od tej pory kolekcja stale się powiększa; w chwili obecnej liczy ponad 11 000 pozycji. Powstanie Muzeum stanowi wotum wdzięczności dla Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Jana Pawła II za dar zdrowia Prezesa po przebytej chorobie.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie jest największą tego typu placówką na świecie - zbiory przewyższają dwudziestokrotnie kolekcję muzeów watykańskich dotyczącą Papieża - Polaka. Nowocześnie urządzone, pozwala poprzez eksponaty i towarzyszącą im opowieść dowiedzieć się więcej o pontyfikacie Jana Pawła II, posłuchać anegdot związanych z życiem tego niezwykłego człowieka, a dzięki relikwiom poczuć Jego obecność.

Muzeum Monet i Medali JP II to jednak nie tylko kolekcja. Mają tu miejsce wystawy, konferencje, prelekcje i koncerty. Do muzeum zapraszane są osoby związane z Janem Pawłem II (przyjaciółmi placówki są chociażby wieloletni fotograf Ojca Świętego Arturo Mari i kard. Stanisław Dziwisz), wybitni artyści i naukowcy. Co roku organizowany jest także Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów połączony z giełdą pamiątek po Janie Pawle II.

Zwiedzającym zawsze towarzyszy przewodnik. Oprowadzanie odbywa się również w języku angielskim, a przy wcześniejszej rezerwacji możliwe jest także w j. niemieckim, włoskim bądź francuskim. Jednorazowo wejść może grupa licząca do 60 osób.

Często wizytujemy gości z Kresów, którzy z wielką radością przekazują informacje o muzeum przyjaciołom na całym świecie. Pozdrawiamy, zapraszamy. Szczęść Boże!

Muzeum jest otwarte w godz. 8:00 - 16:00 od wtorku do piątku. Zwiedzanie w weekendy wyłącznie po rezerwacji telefonicznej.

Koszt:

  • Bilet normalny: 40 zł
  • Bilet ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie): 30 zł
  • Bilet grupowy (od 20 osób): 20 zł
  • Bilet grupowy ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie): 10 zł.
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Częstochowa, Śląskie
Jagiellońska 67/71, 42-200 Częstochowa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu