Wrocławski Teatr Współczesny

Miasto
Kontakt ul. Rzeźnicza 12
50-132 Wrocław

tel.: 71 358 89 50
kasa biletowa:
tel.: 71 358 89 22
e-mail: rezerwacja@wteatrw.pl

Opis

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym poprzez działania artystyczne rozmawiamy z widzami o dniu dzisiejszym i świecie wokół nas.

WTW jest sceną miejską od ponad 70 lat. Pierwszy spektakl na scenie dramatycznej odbył się w 1947 roku. Przez lata pracowali tu wybitni reżyserzy: Jerzy Jarocki, Józef Szajna, Krzysztof Warlikowski, Jan Klata, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Barbara Wysocka, Agnieszka Olsten, Agata Duda-Gracz, Lech Raczak, Weronika Szczawińska.

Do pracy w WTW zapraszani są reżyserzy, którzy mają dystans do wszelkich wypowiedzi ideologicznych, którzy chodzą własnymi ścieżkami, tworzą swoje „teatry osobne” i nie poddają się presji mód. Wrocławski Teatr Współczesny pozostaje ponad podziałami generacyjnymi: istotne są tematy, a rozmowa jest tym ciekawsza, im więcej pokoleń w niej uczestniczy – po obu stronach rampy.

Autorski teatr tworzyli przez lata dyrektorzy Andrzej Witkowski [1962-1964, 1966-1973], Kazimierz Braun [1975-1984] i Krystyna Meissner [1999-2012]. W latach 2001-2011 teatr był organizatorem sześciu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.

Swoje stałe miejsce w repertuarze WTW miały od lat 60-tych dramaty Tadeusza Różewicza, jednego z najważniejszych twórców literatury przełomu XX i XXI wieku. Był to także teatr dwóch innych, dziś niemal zapomnianych, wybitnych twórców: Helmuta Kajzara i Tymoteusza Karpowicza.

W 2012 r. dyrekcję objął reżyser Marek Fiedor. Kajzar, Karpowicz i Różewicz powrócili na scenę WTW w „Strefach kontaktu” – cyklu działań przypominających ich sylwetki i twórczość poprzez spektakle warsztatowe, czytania performatywne, spotkania z teoretykami teatru i świadkami zdarzeń sprzed lat. Konsekwencją zainteresowania ich twórczością było powołanie do życia w 2014 roku Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU. Konkurs organizowany jest wspólnie przez WTW i Miasto Wrocław, a nagrodzone sztuki niemal od razu trafiają na naszą scenę.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wrocław, Dolnośląskie
Rzeźnicza 12, 50-132 Wrocław
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu