Muzeum Niepołomickie
32-005 Niepołomice
tel.: 12 261 98 50
tel.: 12 261 98 52
e-mail: zamek@muzeum.niepolomice.pl
Opis
Na pierwszym piętrze mieści się Muzeum Niepołomickie. Odwiedzających zaprasza na spacer po zamku, w czasie którego przewodnicy opowiadają jego bogatą historię, legendy i fakty związane
z pobytami polskich królów, wskazują zachowane gotyckie i renesansowe detale architektury.
W zabytkowych wnętrzach prezentowane są cenne kolekcje. W Kaplicy zamkowej zgromadzono zabytki niepołomickiego kościoła parafialnego: dokumenty królewskie i papieskie, z których najstarsze pochodzą z XIV w. , renesansowe szaty i przedmioty liturgiczne, barokowe relikwiarze oraz zbiór osiemnastowiecznych woluminów.
Galerie sztuki powstałe w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie zawierają dzieła wybitnych polskich i zachodnioeuropejskich artystów z przełomu XVIII i XIX wieku oraz zabytki kultury starożytnej (najstarsze pochodzą z XIX w. p.n.e.).
W salach łowieckich eksponowane są trofea myśliwskie - zwierzęta i ptaki łowne zarówno Puszczy Niepołomickiej, jak i odległych rejonów - Syberii, Kanady czy Afryki.
W jednym z zamkowych pomieszczeń zaaranżowano Gabinet Włodzimierza Puchalskiego (1909-1979), wybitnego polskiego fotografika, filmowca i przyrodnika, w którym umieszczono archiwum Jego twórczości: tysiące negatywów i odbitek, fotogramy, albumy i pamiątki osobiste - dar rodziny Mistrza.
Godziny otwarcia:
- maj- wrzesień (codziennie): 10.00-18.00
- październik – kwiecień (codziennie): 10.00-17.00
O ZAMKU:
Zamek Królewski w Niepołomicach wzniesiony na skraju puszczy w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie pełnił funkcję obronną. W XVI w. w wyniku przebudowy przez ostatnich Jagiellonów powstała okazała renesansowa rezydencja, zwana „drugim Wawelem”. Budowla wzbogaciła się o dodatkowe drugie piętro, krużganki; komnaty ozdobiły bogato rzeźbione drewniane stropy, kaflowe piece i kominki.
Przy południowym skrzydle założono ogrody. Niepołomice stały się ulubionym miejscem wypoczynku polskich władców.
Bywali tu niemal wszyscy polscy królowie. Polowali w pobliskiej puszczy, a w zamku nie tylko ucztowali, ale też pełnili swoje obowiązki. Tu odbywały się zjazdy koronne i sądy nadworne, zapadały ważne decyzje, nadawano przywileje, przyjmowano posłów, wysłanników papieskich i przedstawicieli królewskich dynastii. Rozważano możliwe układy i związki, także matrymonialne, ułatwiające rozszerzenie politycznych wpływów.
Władysław Jagiełło, który kochał Niepołomice bardziej niż Wawel, sygnował tu ponad 70 różnych dokumentów regulujących m. in. osadnictwo i gospodarkę kraju. Tuświętował wielkie zwycięstwo nad Krzyżakami i to stąd wyruszył na czele rycerstwa w tryumfalnym pochodzie do Krakowa.
Kres świetności królewskiej siedzibie przyniosły wojny i rozbiory. Rozgrabiony podczas najazdów Szwedów, przeznaczony w czasie zaborów na koszary wojskowe i magazyny, zamek stopniowo popadał w ruinę. W XX wieku obiekt pełnił różnorodne funkcje użyteczności publicznej. Po kilkunastu latach (1991 – 2007) kompleksowych prac renowacyjnych podjętych przez niepołomicki samorząd przywróconomu dawną świetność. Dziś w zabytkowych wnętrzach mieści się Muzeum, Centrum Konferencyjne z hotelem i restauracją,
organizowane są wystawy, koncerty, bale, kongresy, spotkania biznesowe.
Lokalizacja
Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice
Opinie
comments powered by Disqus