Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Miasto
Kontakt ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11
82-300 Elbląg

tel.: 55 232 72 73

Opis

Muzeum Archeologiczno-Historyczne to jedno z najnowocześniejszych i zaskakujących muzeów w Europie.

Zgromadzone zbiory można podziwiać w dwóch historycznych budynkach, w przeszłości będących częścią krzyżackiego podzamcza.

W Muzeum oglądać można ciekawe eksponaty pochodzące ze stanowisk archeologicznych Starego Miasta w Elblągu oraz dawnej osady handlowej Truso. Prowadzone od ponad 20 lat na terenie Starego Miasta, na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.

Rewelacyjne wyniki przyniosły także badania na stanowisku Truso. W VIII - X wieku ne. nad brzegami jeziora Druzno została założona przez duńskich Wikingów faktoria handlowa. W pewnym okresie jej znaczenie w wymianie handlowej w strefie Bałtyku porównywane było z osadami Birka, w pobliżu Sztokholmu i w Hedeby, na Półwyspie Jutlandzkim. W Truso prześledzić można związki handlowe z wieloma regionami dawnej Europy a także z krajami arabskimi.

Kolekcje te uzupełniają wyroby elbląskiego rzemiosła: meble, puchary z cyny itp.

Stałe wystawy Muzeum uzupełniane są ciekawymi wystawami czasowymi i okazjonalnymi wydarzeniami – lekcjami historii, targami staroci, inscenizacjami.

Czynne:

  • W sezonie (czerwiec - wrzesień) wtorek- niedziela 10:00 - 18:00
  • Poza sezonem (maj - październik) wtorek- niedziela 8:00-16:00

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Elblągu http://www.elblag.eu/ . 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Elbląg, Warmińsko-Mazurskie
Bulwar Zygmunta Augusta 11, 82-300 Elbląg
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu